Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Nadace OKD ocenila nejlepší projekty, osobností se stal Pavel Kreml

Nadace OKD ocenila nejlepší projekty, osobností se stal Pavel Kreml

3.11.2010

OSTRAVA (3. listopadu 2010) – Nadace OKD ocenila ve středu večer v kompresorovně Hornického muzea nejlepší veřejně prospěšné projekty. Největší úspěch u porotců měla výstavba domu pro pěstounskou rodinu na Třinecku, mezinárodní folklórní festival v Horní Suché, originální zahrada pro hendikepované děti z Bohumínska a vzdělávání pracovníků prachatického hospice. Cenu v nové kategorii Mediální čin získala redakce týdeníku EURO za pravidelnou rubriku Pozitivní zprávy, osobností neziskového sektoru se stal předseda Slezského klubu stomiků Ostrava Pavel Kreml.

Slavnostního večera se zúčastnil také generální ředitel a předseda představenstva OKD Klaus-Dieter Beck. „Peníze od OKD a dalších dárců nadace se proměňují v dobré skutky díky neziskovým organizacím, které v našem regionu i v celé republice působí. Jsem rád, že dnes mohu jejich zástupce osobně poznat a ocenit. Velmi si vážíme potřebné práce, již dělají pro lidi, kteří v životě nemají tolik štěstí a potřebují pomoc,“ řekl v úvodu večera Beck.

Do finále druhého ročníku Cen Nadace OKD postoupilo celkem 18 projektů a osobností, odborná komise z nich vybrala šest absolutních vítězů.

Přehled vítězů

Projekt roku

Program Pro zdraví

  • Děti patří do rodiny (FILADELFIE – Přístav Oldřichovice, Třinec)

Třinecké sdružení hledá pro děti z dětských domovů pěstounské rodiny a staví pro ně domy pod Beskydami. Aktuálně poslední loni otevřeli díky grantu Nadace OKD.

Program Pro radost

  • Fedrování s folklórem (obec Horní Suchá)

Originální mezinárodní folklórní festival, jenž připomíná kulturní kořeny Ostravska a Těšínského Slezska a propojuje je s hornickými tradicemi.

Program Pro budoucnost

  • Želví zahrada pro Salome (Vesica, Ostrava)

Ostravské sdružení Vesica vybudovalo v Bohumíně u stacionáře Salome netradiční zahradu. Ta slouží hendikepovaným dětem ze stacionáře i lidem z nedalekého sídliště.

Program Pro Evropu

  • Vzdělání v hospicové péči (Hospic sv. Jana N. Neumanna, Prachatice)

Program Pro Evropu pomáhá neziskovkám financovat přípravu žádostí o grant z fondů EU. Hospic z Prachatic získal od Nadace OKD na zpracování žádosti necelých 40 tisíc korun, které se v EU rozmnožily na bezmála milion.

Mediální čin roku:

  • David Kasl & týdeník EURO & vydavatelství EURONEWS

Rubrika Pozitivní zprávy přináší týden co týden informace o společenské odpovědnosti firem. Zprávy přitom vybírá podle zajímavosti, ne podle výše inzerce dané firmy.

Osobnost neziskové sféry:

  • doc. RNDr. Pavel Kreml, CSc. (předseda Slezského klubu stomiků Ostrava)

Oceněn byl za svou dlouholetou práci ve prospěch zdravotně postižených. Od počátku 90. let se angažuje především v souvislosti s péčí o stomiky – tedy pacienty, kterým byl ze závažných důvodů vytvořen vývod ze střev či močovodu. Také díky jeho práci se lidé postižení touto nemocí, kteří dříve žili většinou na okraji společnosti, postupně zapojují do běžného života. Je webmasterem českých stránek o tomto onemocnění, publikoval desítky článků, pravidelně přednáší, to vše bez ohledu na vlastní zdravotní postižení a náročnou práci vysokoškolského pedagoga.

Vladislav Sobol

mluvčí Nadace OKD

telefon: 596 262 293
mobil:  725 595 417
e-mail:  vladislav.sobol@okd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012