Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Po dvanácti letech se na Dubinu díky Nadaci OKD vrací softball

Po dvanácti letech se na Dubinu díky Nadaci OKD vrací softball

28.4.2014

Ostrava (28. dubna 2014) – Od května se v Ostravě na Dubině opět začne hrát softball. Tento původem americký sport s pálkami a rukavicemi odtud zmizel v roce 2002. Návrat umožnila Nadace OKD svým programem „Sídliště žije“, díky kterému softballový oddíl SK Slávie Ostravská univerzita získal grant 800 tisíc korun, nutný pro obnovu venkovního prostranství. Ve středu 7. května v 16 hodin bude nové hřiště slavnostně otevřeno.

„Když hřiště na Dubině přestalo fungovat, přesídlili jsme do Koblova. Tam jsme však neměli vhodné podmínky pro vybudování odpovídajícího zázemí a nedařilo se nám najít v Ostravě jiný odpovídající pozemek. Proto nás těší, že jsme od Nadace OKD získali finanční podporu a softball se díky tomu vrací na Dubinu,“ uvedla koordinátorka projektu Lucie Kaplarczyková.

Softballový tým dostal grant na jaře 2013. Od té doby probíhala na hřišti, které se nachází v Žižkovské ulici naproti restauraci Zlatý orel, rekonstrukce. V dubnu zde finišovaly stavební práce a hřiště bude slavnostně otevřeno 7. května 2014 v 16 hodin. Během otevření hřiště proběhnou také exhibiční zápasy, do kterých se může zapojit i veřejnost.

Softbalistky zajišťují nejen rekonstrukci hřiště, ale také se zaměřují na seznámení s tímto sportem na místních základních školách. Díky jejich iniciativě vzniklo smíšené družstvo dětí, které hraje v rámci školy zjednodušenou variantu softballu, takzvaný bee ball. „Zapojili jsme se do softballové školní ligy a díky tomu jsme od České softballové asociace zdarma získali potřebné vybavení. Naši žáci mají možnost trénovat a účastnit se zápasů v řadě českých měst. Nově zrekonstruované hřiště bude školní tým využívat k pořádání turnajů,“ vysvětlila učitelka ze základní školy V. Košaře Petra Palkovská.

„Projekt softbalistek z Dubiny je krásnou ukázkou toho, jak by měly „sídlištní“ projekty vypadat. Děvčata dokázala nejen oživit mrtvou plochu na periférii sídliště, ale především sem vrací sport a zapojují místní komunitu, která bude hřiště využívat,“ uvedl Nikola Vavrous z Nadace OKD.
Nadace OKD program Sídliště žije odstartovala v roce 2012 a od té doby v něm podpořila deset projektů celkovou částkou přesahující 7,5 milionů korun. V roce 2014 rozdělí 2,5 miliónu korun mezi další čtyři projekty. Nadační aktivita reaguje na oficiální statistiky, podle kterých bydlí každý třetí člověk v České republice na sídlišti, ve velkých městech na Ostravsku a Karvinsku dokonce tento podíl dosahuje až 90 procent. Anonymita sídlištních vnitrobloků přitom mnohým lidem přináší pocit apatie a rezignace. Právě společná práce na užitečném projektu může podle zkušeností ze světa i prvních tuzemských vlaštovek přinést do atmosféry života na sídlišti výrazné změny.


Více informací o projektu a slavnostním otevření Vám ráda poskytne koordinátorka projektu:

Lucie Kaplarczyková,
členka výboru klubu Slávie OU
tel.: 603 112 359
e-mail: skslavieou@seznam.cz

 
Veronika Kusá
produkční a mluvčí Nadace OKD

telefon: 596 262 118
mobil: 725 133 515
e-mail: kusa@nadaceokd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012