Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Nadace OKD přijala 841 projektů

1.7.2008

Ostrava (1. července 2008) – Nedávno založená Nadace OKD přijala v jarním grantovém kole 841 projektů od neziskových organizací, obcí a dalších žadatelů hlavně ze severomoravského regionu. „Tak velký zájem jsme rozhodně nečekali. Jsme rádi, že k nám mají autoři prospěšných projektů takovou důvěru,“ okomentovala první počty ředitelka Nadace OKD Blanka Týřová.

Přesto však bude muset nadace mnoho organizací alespoň pro tentokrát zklamat. V prvním grantovém kole rozdělí 32,5 milionu Kč, celkové požadavky přitom překračují půl miliardy korun. „Spolupráci však nabídneme i těm žadatelům, kteří tentokrát neuspěli. Zvážíme například možnost prezentace jejich projektů v podnikových novinách OKD, třeba právě díky tomu získají nové dárce a sponzory. Samozřejmě se mohou přihlásit i do dalších grantových kol, která v budoucnu vypíšeme,“ upřesnila Týřová.

Nejvíce organizací podalo své projekty do programu Pro radost a vzdělání (celkem 367 žádostí). Jejich požadavky překračují stanovený rozpočet více než třicetinásobně. Naopak nejméně žádostí přišlo do projektu Pro Evropu (celkem 26), v němž tedy bude uspokojeno velké procento žadatelů.

Dalším překvapením je velký počet žádostí z Moravskoslezského kraje – podle prvních součtů jich bylo kolem 90 procent. Představitelé nadace již dříve ohlásili, že většinu prostředků chtějí vložit právě na regionální projekty, s takovým tvůrčím potenciálem místních organizací však nepočítali.

Všechny žádosti nyní zpracovávají partneři nadace – ostravský Institut komunitního rozvoje (IKR) a brněnská Nadace partnerství. Ještě v létě posoudí projekty správní rada Nadace OKD a v srpnu již budou žadatelé vědět, jak jejich nápad v konkurenci ostatních uspěl. „Sešlo se hodně opravdu kvalitních projektů. Z prvních aktivit, které jsme zatím zpracovali, mě zaujaly například pracovně-rehabilitační aktivity pro handicapované nebo pro sociálně vyloučené spoluobčany,“ upřesnila ředitelka IKR Dana Diváková, která se na administraci žádostí osobně podílí.

Hlavní programy Nadace OKD

  • Pro zdraví - podpora zdraví a sociálních projektů
  • Pro budoucnost - podpora rozvoje regionu a životního prostředí,
  • Pro radost a vzdělání - podpora vzdělávání, kultury a společenského života,
  • Pro Evropu - podpora projektů pro získávání dotací z Evropské unie.

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012