Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Na trvale udržitelném festivalu se ukáží i neziskovky

Na trvale udržitelném festivalu se ukáží i neziskovky

31.3.2022

Nadace OKD se připojila ke spolupráci na zajišťování prvního českého „trvale udržitelného“ festivalu, tedy akce s minimálním dopadem na životní prostředí. Uskuteční se v pátek 27. a sobotu 28. května v areálu někdejšího Dolu Barbora u Karviné a bohatý program nabídne jak muziku, tak další aktivity včetně představení neziskových organizací.

„Byli jsme osloveni a stali se hlavním spolupracovatelem s místními neziskovými organizacemi na zajištění komunitní scény. Díky naším zkušenostem a kontaktům se jich nám do výjimečné akce podařilo zapojit dvacet a toto číslo možná nebude konečné. Jsem skutečně nadšená, že se k nám přidá tolik organizací, které budou součásti prvního trvalého udržitelného festivalu v Česku,“ oznámila Karolína Preisingerová, ředitelka těžařské nadace. Upřesnila, že partnerské neziskovky nebudou na ReBarboře jen o samotné prezentaci, ale návštěvníci se mohou těšit na spoustu kreativních aktivit, her, sportovní zábavy, ale také se seznámení s vážnějšími tématy jako je například paliativní péče. „Zároveň bude probíhat v budově strojovny Dolů Barbora mini kulturní program, kde se tyto organizace představí a vystoupí s tanečními a divadelními ukázkami,“ pokračovala Preisingerová.

Cílem, jak doplnila, bude veřejnost seznámit s komunitní činnosti neziskových organizací a ukázat jim co, vše dělají. Že bez nich by spoustu služeb, aktivit nebylo. „Festival je určen pro děti, dospělé, seniory, rodiny i kamarády. Moc se na něho těším. Cítíme, že to bude skvělé a jedinečné,“ vzkázala nadační ředitelka.

ReBarbora Open Music zatím potvrdila účast Davida Kollera, Petra Bende & Bandu, Horkýže Sližů, Richarda Müllera či Voxela. „Chceme v praxi zkusit co nejvíce věcí, které v oboru pořádání kulturních, společenských a hromadných akcí, sníží dopad na životní prostředí. Můžeme inspirovat i další organizátory, kteří by pak s nimi mohli v budoucnu pracovat,“ vysvětlil za pořadatele Matěj Ostárek. V rámci akce se připravuje i diskusní fórum s tématy spojenými se zaměřením festivalu. „Na neveřejnou část jsme pozvali kolegy ze všech koutů republiky, kteří organizují nejznámější kulturní akce u nás, a budou si moci všechny námi testované záležitosti vyzkoušet,“ uvedl Ostárek.

Aktuální bude takzvaná Ukrajinská linka, na festivalu ReBarbora pokryjí zatím neobsazené hudební bloky právě hudebníci z válkou zkroušené země. „Jednání s konkrétními umělci se teprve rozebíhají, jakmile budeme vědět více, doplníme je do našeho programu,“ informoval David Moravec za organizátory. Ti nabídli lístky ukrajinským uprchlíkům a chystají pro ně i sbírku.

Co znamená "Trvale udržitelný festival"?
Festival se zaměří na bezobalový provoz, minimalizaci odpadu i jeho další využití. Počítá se s využíváním kompletního sortimentu vratných kelímků na všechny nápoje, úplně poprvé se objeví i takové panáky na tvrdý alkohol. Vratné a omyvatelné budou dále všechny nádoby, jež budou používat prodejci jídel. Velmi důležitým prvkem udržitelného festivalu bude i testování využití vodíkového agregátu k výrobě elektřiny, zbývající energii dodají obnovitelné zdroje. Organizátoři budou mimoto ke snížení zatížení životního prostředí preferovat čistou dopravu.

Aktuální informace o festivalu naleznete zde.

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012