Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Krása řemesel

Krása řemesel

16.10.2019

Jak přiblížit dospívající mládeži krásu řemeslných dovedností a obnovit tak zašlou slávu řemesel všeho druhu? Na tuto otázku se snaží odpovědět již sedmý ročník projektu "Brána řemeslům otevřená," která se uskutečnila 9.-11. října 2019 na půdě Střední školy techniky a služeb v Karviné. Středeční dopoledne bylo určeno pro žáky základních škol všech ročníků. Ve čtvrtek v dopoledních hodinách proběhla soutěžní přehlídka všech oborů v rámci tradiční akce "Brána řemeslům otevřená". V odpoledních hodinách pak byly dveře otevřeny pro širokou veřejnost. A nezapomnělo se ani na nejmenší. V pátek dopoledne byla škola otevřena pro žáčky mateřských škol s poutavým programem. 

Pro žáky, kteří si uvědomují, že budoucí povolání zásadním způsobem ovlivní jejich život, není toto rozhodování vůbec jednoduché. V dnešní době se mládež čím dál méně setkává s možností manuálně tvořit. Mnozí nemají možnost si něco v dílně vyrobit ze dřeva, železa nebo si postavit elektronickou stavebnici. Mladí lidé se pak často rozhodují podle názorů svých rodičů či přátel, a přitom není nic jednoduššího, než jim umožnit, nechat si na řemeslné umění přímo sáhnout. Díky tomuto projektu si prakticky na jednoduchých úkolech vyzkouší, které činnosti a dovednosti z širokého spektra oborů jsou jim nejbližší.

Střední škola nabízí zájemcům o studium tyto maturitní obory: Logistické a finanční služby / Logistika v průmyslu, Požární ochrana / Požární technik, Mechanik elektrotechnik / Zabezpečovací, protipožární a regulační systémy a Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení. Z učebních oborů se jedná o tyto: Elektrikář, Mechanik opravář motorových vozidel / Automechanik-spalovací a alternativní pohony, Truhář / Truhář - výroba nábytku a obsluha CNC strojů, Kuchař - číšník, Cukrář, Prodavač / Prodavač - smíšené zboží, Strojní mechanik, Instalatér a Jemný mechanik / Optik - brýlová technika. 

Karvinsko má dlouhodobou tradici v řemeslné výrobě a mělo by brát řemesla jako jedno z východisek proti zvyšování nezaměstnanosti a odlivu mladých lidí z regionu.

 

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012