Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Nadace OKD rozdělila výtěžek vánoční sbírky mezi malé cukrovkáře a hornické sirotky

8.4.2010

Ostrava (8. dubna 2010) – Prodej keramických kapříků v rámci Svatobarborské veřejné sbírky Nadace OKD, který vynesl více než 65 tisíc korun, rozdělila nadace rovným dílem mezi organizaci Dítě s diabetem a Občanské sdružení svatá Barbora. Každému sdružení pošle na účet téměř 33 tisíc korun. „Ty peníze jsou opravu zasloužené. Zaměstnanci i veřejnost si organizace zvolili v anketě v týdeníku Horník i na internetu a pak jim v rámci sbírky věnovali vlastní finance,“ upřesnila ředitelka Nadace OKD Blanka Týřová.

Dárcovství má mezi horníky velkou tradici, na děti svých zesnulých kolegů se skládají každoročně. Letošní sbírka Nadace OKD jim nabídla příležitost podpořit také další děti z regionu, kteří pomoc potřebují. „Navíc jsme podpořili i Charitu svatého Alexandra, kde se v chráněné dílně kapříci z keramiky vyráběli,“ objasnila další rozměr sbírky Týřová.

Do sbírky se zapojili rovněž pracovníci dalších firem, které s Nadací OKD spolupracují, například OKD, Doprava, Hlavní báňské záchranné stanice, OKK Koksovny, Green Gas DPB nebo skupiny RPG RE. Myšlenku podpořila i veřejnost z Karviné a Ostravy, kde se kapříci prodávali na předvánočních akcích.

Na co organizace peníze využijí:

Dítě s diabetem

„Za část peněz koupíme senzory k měření hladiny glukózy, zbytek použijeme na testovací proužky do glukometru,“ řekla předsedkyně sdružení Dítě s diabetem Šárka Nosálková.

(Organizace se sídlem v Ostravě pomáhá dětem s nemocí diabetes mellitus v celém Moravskoslezském kraji, a také osobám, které o tyto celoživotně nemocné děti pečují. I děti s cukrovkou chtějí a s odbornou pomocí mohou prožít šťastné dětství. Sdružení proto pořádá vzdělávací semináře, poskytuje rodičům odborné rady, půjčuje jim pomůcky i literaturu a pro děti pořádá letní ozdravný pobyt. Dítě s diabetem má nyní více než 100 klientů, od miminek až po dospívající mladíky či slečny.)

Občanské sdružení svatá Barbora

„Rodinám postiženým ztrátou tatínka a manželka pomáháme již sedmým rokem, financujeme například vzdělávání dětí nebo jejich volnočasové aktivity. Letos jsme pomoc rozšířili také na proplácení zdravotních pomůcek nebo rehabilitačních aktivit pro děti i maminky, takže se nám hodí doslova každá koruna,“ řekl předseda Občanského sdružení svatá Barbora Vladislav Sobol.

(Cílem Občanského sdružení svatá Barbora je pomoc dětem, kterým zemřel jeden z rodičů na následky pracovního úrazu, většinou v hornictví. Založení sdružení v roce 2004 znamenalo konec finanční diskriminace dětí, jimž při práci zemřel táta. Hradí jim náklady související se studiem, ale také autoškolu nebo jazykové kurzy v zahraničí, aby se mohly připravit na úspěšný vstup do samostatného života. „Barborka“ se takto stará přibližně o 90 dětí z Česka, Polska a Slovenska.)

Vladislav Sobol

mluvčí Nadace OKD

telefon: 596 262 293
mobil:  725 595 417
e-mail: vladislav.sobol@okd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012