Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Klub českých turistů otevřel naučnou stezku kolem „ostravské sopky“ - haldy Ema

24.4.2010

Ostrava (24. dubna 2010) – Moravskoslezský Klub českých turistů (KČT) dnes otevřel naučnou stezku, která hned první den zavedla stovky návštěvníků k jednomu z nejtajemnějších míst Ostravy – haldě Ema. Stezku, kterou klub vybudoval díky grantu Nadace OKD a podpoře dalších partnerů, lemuje celkem 12 informačních panelů s popisem historických, přírodních i technických zajímavostí v okolí. Halda je dodnes termicky aktivní, stále se z ní kouří a proto si vysloužila přívlastek „ostravská sopka“. Na samotný vrchol proto stezka nevede. Přestože vstup je tam na vlastní nebezpečí, pohled z vrcholu haldy na sluncem zalitou Ostravu si dnes nechal ujít jen málokdo z poutníků.

Informační panely jsou zajímavé nejen pro turisty, překvapují také ostravské rodáky. „Kdo dnes například ještě ví, že na Černé louce byly místo výstaviště dvě haldy a na nich horská dráha Tivoli? Nebo kde bylo poprvé v Ostravě vykutáno uhlí? Kdy byla vybudována ulice Těšínská jako císařská silnice? To všechno se dá na panelech najít, a ještě mnoho dalších informací,“ řekl předseda moravskoslezské oblasti KČT Břetislav Boháč. Jeho tým pracoval na přípravě stezky přes tři roky, poslední detaily na tabulích se však přesto dokončovaly ještě v pátek večer.

Trasa naučné stezky začíná u tramvajové zastávky na Černé louce, vede přes Hradní lávku kolem Slezskoostravského hradu k haldě. Na zpáteční cestě minou turisté Keltičkovo muzeum, Slezskoostravskou radnici a přes Sýkorův most se dostanou zpět do výchozího místa.

Na financování projektu přispěla Nadace OKD 150.000 korun, což je zhruba polovina z celkového rozpočtu. Další finance získal KČT od Nadace Landek, Nadace Prazdroj lidem a městského obvodu Slezská Ostrava. V příštích letech se chtějí moravskoslezští turisté pokusit o oficiální zpřístupnění vrcholu haldy a také o úpravu naučné stezky na bezbariérovou.

Vladislav Sobol

mluvčí Nadace OKD

telefon: 596 262 293
mobil: 725 595 417
e-mail: vladislav.sobol@okd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012