Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Ceny Nadace OKD znají vítěze

23.11.2009

OSTRAVA (23. listopadu 2009) – Nadace OKD dnes v kompresorovně Hornického muzea v Ostravě vyhlásila výsledky I. ročníku Cen Nadace OKD. Cílem soutěže, do které bylo nominováno na 70 projektů neziskových a příspěvkových organizací, škol a osob, je upozornit veřejnost na kvalitní neziskové projekty a na výrazné osobnosti neziskové sféry.

„Lidé v neziskovém sektoru pracují hlavně srdcem, často zdarma nebo za symbolickou mzdu. Nečekají žádné famfáry, odměnou jim bývá vykonaná práce. Ale společnost by se bez jejich úsilí při péči o potřebné lidi a realizaci dalších užitečných aktivit neobešla, proto je důležité je ocenit a pomáhat jim,“ vysvětlila smysl ankety předsedkyně správní rady Nadace OKD Petra Mašínová.

V kategorii osobností zvítězila Věra Strnadová za svou dlouholetou práci pro neslyšící. Věra Strnadová, čestná členka Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel, ohluchla v šesti letech a většinu svého dětství prožila v ústavech a dětských domovech, přesto vystudovala univerzitu a na třech českých univerzitách přednášela. Realizovala mnoho projektů, které zlepšily život neslyšícím lidem. Mimo jiné prosadila zákonnou povinnost opatřovat filmy na DVD titulky a podílela se na přípravě koncepce zákona o komunikačních systémech pro neslyšící.

V kategorii projektů získaly Cenu Nadace OKD čtyři projekty. V programu Pro zdraví porotu nejvíce zaujala práce občanského sdružení Heřmánek, které v Karviné provozuje stejnojmenný „dům na půli cesty“ a stará se o integraci dětí z dětských domovů do společnosti. V programu Pro radost si ocenění odneslo ostravské Divadlo loutek s projektem Divadelní pouť bez bariér – cílem této netradiční divadelní přehlídky je setkávání hendikepovaných diváků širokého věkového spektra s divadelní tvorbou. Za program Pro budoucnost získalo první cenu sdružení Cesta životem bez bariér z Čáslavi, které usiluje o vybudování bezbariérových přístupů do škol a dalších institucí. V poslední soutěžní kategorii uspěla novopacká organizace s podobným názvem, Život bez bariér. Jako první se jí podařilo naplnit podstatu grantového programu Pro Evropu – díky padesátitisícovému grantu Nadace OKD dosáhla na téměř třicetimilionovou dotaci z fondů Evropské unie, kterou využije na vybudování centra pro hendikepované lidi a seniory v Podkrkonoší.

Více informací o finalistech soutěže Ceny Nadace OKD včetně fotogalerie naleznete na www.nadaceokd.cz.

Vladislav Sobol

mluvčí Nadace OKD

telefon: 596 262 293
mobil:  725 595 417
e-mail: vladislav.sobol@okd.cz

web: www.nadaceokd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012