Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Zážitky bez bariér startují tenisovým turnajem vozíčkářů v Karviné

Zážitky bez bariér startují tenisovým turnajem vozíčkářů v Karviné

20.3.2013

Karviná (20. března 2013) – Netradičním mezinárodním turnajem tenistů upoutaných na vozíček odstartuje ve čtvrtek letošní program Nadace OKD s názvem Zážitky bez bariér, jehož cílem je zpřístupnit kulturní, sportovní a společenské akce hendikepovaným lidem. Po turnaji vozíčkářů bude program pokračovat například na festivalu Colours of Ostrava nebo na rožnovské folklórní akci Jánošikov dukát.

Na tenisový turnaj se do Karviné chystá 35 hráčů ze sedmi evropských zemí včetně kompletní české špičky. „Bude to určitě zajímavá podívaná pro všechny příznivce této hry. Pravidla pro vozíčkáře jsou velmi podobná tradičnímu tenisu, největším rozdílem je povolení druhého dopadu míče v kurtu. Tenis vozíčkářů je strhující, zejména čtyřhra, která bude také na programu turnaje,“ řekl předseda Českého tenisového klubu vozíčkářů Martin Císař. Turnaj je přístupný veřejnosti, finálové zápasy začínají v karvinské hale STaRS v neděli 24. března od 10:30.

Jedním z cílů pořadatelů je motivovat ke sportu další hendikepované. Právě v Karviné totiž funguje jedno ze tří center tenisu na vozíku v republice. „To byl jeden z důvodů, proč jsme turnaj podpořili. Chceme hendikepovaným lidem nabídnout šanci zapojit se do běžného života, ať už prostřednictvím práce v chráněných dílnách, kultury nebo sportu,“ vysvětlil ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek.

Program Zážitky bez bariér bude v roce 2013 pokračovat na mnoha kulturních akcích a festivalech. Jeho cílem je zpřístupnit tyto akce hendikepovaným a poskytnout jim maximální servis, od zajištění bezbariérovosti přírodních areálů až po osobní asistenci. Specialitou iniciativy Zážitky bez bariér je bezBAR, ve kterém budou žíznivé a hladové účastníky festivalů obsluhovat vozíčkáři. Na některých akcích zprostředkuje Nadace OKD také prodej zboží z chráněných dílen.

Integrace hendikepovaných do společnosti patří mezi priority hornické nadace, kromě bezbariérových festivalů podpořila v posledních dvou letech kolem 50 chráněných dílen celkovou částkou přes 15 milionů korun. „Přesvědčili jsme se, že zaměstnávat lidi se zdravotním postižením není jednoduché, ale pokud si ta spolupráce sedne, tak je to férový a pro obě strany prospěšný vztah,“ dodal ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek.

 

Vladislav Sobol

mluvčí Nadace OKD

mobil:             725 595 417 e-mail:             vladislav.sobol@okd.cz

web:                www.nadaceokd.cz   www.nadaceokd.cz/zazitky-bez-barier        

 

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012