Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Zahradu Mateřské školy ve Vendryni přeměnili k nepoznání dobrovolníci. Odpracovali 1693 hodin, na materiál jim přispěla obec a Nadace OKD

Zahradu Mateřské školy ve Vendryni přeměnili k nepoznání dobrovolníci. Odpracovali 1693 hodin, na materiál jim přispěla obec a Nadace OKD

15.9.2012

VENDRYNĚ (15. září 2012) – Zahrada Mateřské školy ve Vendryni-Zaolší nedaleko Třince se za posledních 12 měsíců změnila k nepoznání. Pro dětské hrátky je mnohem dobrodružnější, ve srovnání s dřívější podobou zároveň ekologická a bezpečná. To vše díky nadšencům z Klubu zábavy a sportu Záolší, kteří při rekonstrukci odpracovali bezmála 17 stovek brigádnických hodin bez nároku na honorář. Náklady na materiál a odborné služby zaplatili především díky příspěvku obce a grantu Nadace OKD.

Areál prošel komplexní rekonstrukcí – místo desítky let starých železných prolézaček mohou děti využívat moderní prolézačkový komplex, přestárlé a nemocné stromy nahradily nové dřeviny, vyrostl malý kopeček na hry či zimní sáňkování, záhony na zeleninu nebo takzvané zobací koutky plné jahod, borůvek, ostružin a malin. Dobrovolníci si vzali do parády také starý plot a plochu před školkou, kde vybudovali malé parkoviště pro bezpečnější vystupování a nastupování dětí do aut.

„Je až neuvěřitelné, že se ještě v dnešní době sejde parta lidí, kteří dokážou jít společně za svým cílem,“ poděkoval při sobotním otevření zahrady všem dobrovolníkům vedoucí klubu Milan Zakřevský. Dodal, že na budování zahrady se podíleli obyvatelé Vendryně české i polské národnosti, a rovněž školka se stará o děti obou národností.

Celkové náklady se podle realizátorů projektu vyšplhaly ke 450 tisícům korun. „Bez jakékoliv platby za práci. Všechno je v materiálu,“ upozorni Zakřevský. Největším dílem, více než 200 tisíci korunami, přispěla na obnovu zahrady Nadace OKD, další finance získal klub od obce, mateřské školy a drobných dárců, 30 tisíc doplatil z vlastní kasy.

Vendryňský Klub zábavy a sportu Záolší, který je jedním z hlavních tahounů kulturního i sportovního života v obci, už dříve vybudoval díky příspěvku hornické nadace dvě hřiště, na plážový volejbal a malou kopanou. „Zaujalo nás, jak tento poměrně malý klub dokázal vyhecovat k práci na společném díle spoustu dalších lidí z obce. Proto opět dostali naši důvěru a přidělili jsme jim další grant,“ vysvětlil ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek. Vladislav Sobol mluvčí Nadace OKD mobil: 725 595 417 e-mail: vladislav.sobol@okd.cz web: www.nadaceokd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012