Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Z nováčků se mohou během podzimu stát profesionální žurnalisté

1.6.2010

Ostrava, Praha, 1. června 2010 – „Je to mimořádná příležitost pro studenty, kteří se chtějí stát novináři. Šance dostat se na stáž do redakce prestižního média se nenaskytne jen tak.“ řekl Jiří Pasz, manažer projektu Staň se respektovaným novinářem. „Pro školy znamená účast na projektu další zviditelnění a možnost přivítat na své půdě významné hosty,“ dodává.

V rámci projektu „Staň se respektovaným novinářem“ soutěží studenti středních škol a VOŠ Moravskoslezského kraje o nejlepší časopis či žurnalistické dílo. Přihlášení do soutěže nevyžaduje mnoho úsilí – studentům stačí již vycházející časopisy nebo napsané články. Studenti pouze vytvoří tříčlenný tým, registrují se a pošlou příspěvky do soutěže. Porota, které předsedá šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery, poté vybere pět nejlepších týmů.

Ve školách vítězných týmů proběhnou na podzim roku 2010 přednášky na téma médií v dnešní společnosti a workshopy, které pomohou studentům zlepšovat se v jejich novinářské činnosti. „Média dnes utvářejí naše vnímání světa. Schopnost rozumět jim je velmi důležitou kompetencí pro život.“ prohlásil Ivo Mludek, mediální expert a člen poroty.

Na základě zkušeností získaných během workshopu studenti zapracují na svých časopisech, či jiných žurnalistických dílech – esejích, sloupcích, rozhovorech… Nakolik se zlepšili posoudí porota, která vybere absolutního vítěze. Vítězný tým dostane příležitost nahlédnou pod pokličku novinářské praxe – tři studenti získají jako hlavní cenu stáž v týdeníku Respekt. Během této stáže budou mít možnost sledovat každodenní fungování redakce a spolupracovat s redaktory týdeníku Respekt při práci v terénu. O svých dojmech budou každý den psát blog na stránkách projektu. Pokud o své zkušenosti napíší kvalitní článek, bude publikován v časopise Respekt.

Až se pak tito studenti budou hlásit na studium žurnalistiky na univerzitách, lepší reference si těžko představit.

Kontakt: Jiří Pasz, Respekt institut, tel: (+420) 773 519 995, e-mail: pasz@respekt.cz
 Vladislav Sobol, Nadace OKD, tel: 725 595 417, e-mail: vladislav.sobol@okd.cz


Poznámky :

  • Respekt institut, o.p.s., je nezisková organizace fungující volně při týdeníku Respekt. Jejím posláním je identifikovat společensky významná témata, přispívat k věcné diskusi o nich a nacházet nová řešení společenských problémů v ČR i mezinárodním kontextu.
  • Nadace OKD pomáhá na svět nejlepším myšlenkám převtěleným do užitečných a kvalitních projektů neziskových organizací. Podporuje hlavně rozvoj moravskoslezského regionu, zejména životního prostředí, vzdělání, sportu, sociálně-zdravotní oblasti, kultury i hornických tradic.
  • Projekt Staň se respektovaným novinářem podpořila Nadace OKD ze svého rozvojového fondu.
  • Komplexní informace lze nalézt na www.respektinstitut.cz či na facebookové skupině Chci být respektovaným novinářem.
  • Uzávěrka soutěže je 18. června 2010.

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012