Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

V Karnevalovém průvodu Nadace OKD půjde největší pohyblivá loutka v Česku

V Karnevalovém průvodu Nadace OKD půjde největší pohyblivá loutka v Česku

30.8.2012

KARVINÁ (29. srpna 2012) – Největší pohyblivá loutka v České republice, teprve před několika měsíci vyrobený sedmimetrový anděl, bude jednou z nejzajímavějších atrakcí sobotního Karnevalového průvodu Nadace OKD v Karviné. Průvod vyrazí ve 14 hodin od Městského domu kultury, projde centrem města a po 15 hodině vyvrcholí na fryštátském náměstí.

Do průvodu, který organizují artisté, chůdaři a kejklíři ze sdružení Art Prometheus, se zapojí stovky dětí i dospělých z celého regionu, základ budou tvořit členové neziskových organizací podporovaných Nadací OKD. „V průvodu očekáváme až pět stovek lidí, takže půjde o jednu z největších karnevalových akcí v republice,“ těší se ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek.

Podívaná to bude opravdu veliká. Například bruntálská Polárka připravuje masky na téma Stvoření světa, frýdecko-místecké sdružení Podané ruce chce překvapit maskami psů, klienti azylového domu Hannah z Orlové budou zase znázorňovat rozkvetlou louku. Diváci se mohou těšit také na koně, malé mažoretky i házenkáře nebo horníky v historických krojích.

„V průvodu se sejdou zástupci organizací, které Nadace OKD finančně podporuje. Většinou si s nimi jen píšeme nebo mejlujeme, teď budeme mít úžasnou příležitost, abychom se navzájem lépe poznali,“ vysvětluje jeden z cílů akce Suchánek. Pět sdružení s nejlepšími maskami získá od nadace finanční dar na svou další činnost. Organizátoři zvou také veřejnost – k průvodu se mohou lidé přidat i v civilu, neformální nejméně pětičlenné skupiny s maskami mají šanci vyhrát digitální zrcadlovku.

Vladislav Sobol, mluvčí Nadace OKD

Mobil:  725 595 417

E-mail: vladislav.sobol@okd.cz

O KARNEVALECH Z HISTORICKÉHO POHLEDU

Karnevaly se dříve pořádaly v době, která bezprostředně předcházela období dlouhého půstu, tedy v jakémsi "bezčasí" mezi Vánoci a Masopustním úterým. Reje a průvody masek byly od pradávna celospolečensky nejen tolerovanou, ale vyhledávanou a oblíbenou formou "institucionalizované rebelie", veselím, které ovšem mělo svá pevná pravidla, řád, smysl a význam. Různé další druhy pouličních představení a alegorických průvodů známe již od antických dob, z nichž v transformované podobě přetrvaly do středověku a rané renesance. V současné době mluvíme o karnevalu především jako o formě pouličního umění, interaktivní společenské zábavě, nevázaném odreagování, které však může mít vysokou uměleckou úroveň. Rio, Benátky, ale nyní i Karlovy Vary, Praha...a Karviná.

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012