Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

V Karlovicích otevřeli naučnou stezku, průvodce děti nazvaly Kája a Kája

22.5.2010

Karlovice (22. května 2010) – Turisté v Karlovicích nedaleko Vrbna pod Pradědem mohou ode dneška využívat novou naučnou stezku, která představuje nejzajímavější místa obce historicky spojená například s těžbou rud, rýžováním zlata, hutnictvím, tkalcovstvím či lázeňstvím. Jména průvodců Kája (Karolínka) a Kája (Karlík) z Karlovic vybrali žáci místní školy, kteří se v rámci vyučování odborných předmětů na budování stezky podíleli a chtějí se o ní starat i do budoucna. Stezka vznikla díky finanční podpoře Nadace OKD, ČSOB a Nadace Via.

Karlovice v srdci Jeseníků lákají mnoho turistů, obec a její okolí jim ale nabízí jen minimum informací o regionu. „To jsme chtěli změnit, zároveň ale bylo našim cílem, aby měli ke stezce vztah i místní lidé. Proto jsme připravili několik schůzek, na kterých se zdejší obyvatelé i školáci svými nápady podíleli na jejím vzniku,“ upřesnila předsedkyně sdružení Actaea Kateřina Kočí. Historickými materiály obohatili informační tabule lidé z krajanského spolku z Německa, kteří dříve v obci žili.

Netradiční způsob vzniku stezky ocenili i místní školáci. „Dětem se to moc líbilo. Na projektových dnech vymýšlely texty, kreslily obrázky a vybíraly průvodce i jejich jména, Jako oslavu Dne Země jsme uspořádali společnou brigádu. Teď chceme v rámci odborných předmětů vyrobit pracovní listy doplňujícími jednotlivá zastavení, abychom mohli nabídnout program návštěvám a školním výletům, které do obce zavítají,“ zhodnotila přínos stezky pro děti ředitelka karlovické základní školy Hana Vitásková.

Osmikilometrová naučná stezka, která má 13 zastavení, by mohla také zvýšit tržby místních podnikatelů. Na každé informační tabuli je totiž kromě fotografií a zajímavých informací otázka z historie regionu, odpovědi poutníci najdou například v místních penzionech, v pekárně, cukrárně nebo na nedaleké farmě. Za správné odpovědi získají turisté suvenýry z Karlovic. Sdružení Actaea vydalo ke stezce téměř devadesátistránkového kapesního průvodce, který přináší další zajímavosti včetně informací v němčině, polštině, angličtině a francouzštině.

Vladislav Sobol

mluvčí Nadace OKD

telefon: 596 262 293
mobil: 725 595 417
e-mail: vladislav.sobol@okd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012