Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

United Islands České spořitelny nabídne servis pro hendikepované i bar bezBAR obsluhovaný vozíčkáři

United Islands České spořitelny nabídne servis pro hendikepované i bar bezBAR obsluhovaný vozíčkáři

21.6.2013

Ostrava (20. června 2013) – Bleskový přesun festivalového areálu z pražských ostrovů do parku Ladronka, který si vynutily povodně, nic nezměnil na záměru organizátorů připravit co nejlepší podmínky pro lidi na vozíčku nebo s jiným hendikepem.

„Díky podpoře Nadace OKD budujeme tribuny pro vozíčkáře a bezbariérové toalety. Mezi festivalovým areálem a metrem i jinými místy bude navíc pendlovat speciálně upravený bezbariérový mikrobus,“ řekla mluvčí festivalu Barbora Šubrtová. Hendikepovaným lidem budou k dispozicí také proškolení asistenti. Další podrobnosti včetně jízdního řádu mikrobusu zveřejnili pořadatelé na webu www.unitedislands.cz/zazitek-bez-barier.

Uprostřed festivalového areálu vyroste také bezBAR, unikátní putovní bar obsluhovaný vozíčkáři. Pro ty je možnost pracovat v bezBARu nejen příležitostí k výdělku. „Práce není nikde dost, navíc pro vozíčkáře. Jsem za tu možnost strašně rád, mám pocit, že lidem otevíráme oči a dokazujeme, že člověk na vozíku je schopen plnohodnotně fungovat jako každý zdravý člověk. Dokazujeme, že se umíme postarat nejen sami o sebe, ale taky o „choďáky“,“ řekl Ondřej Malohlava, který skončil na vozíku po havárii na motorce. Výtěžek z tržeb bezBARu získá Česká asociace paraplegiků - CZEPA, která pomáhá lidem po poranění míchy.

„Našim cílem je přilákat za kulturou nejen vozíčkáře, ale i další osoby s jiným fyzickým nebo mentálním hendikepem. Nechceme z nich vytvářet izolované skupinky, naopak je nenásilně začleníme do programu jednotlivých festivalů.  Jsem přesvědčen, že bezbariérové úpravy ocení i maminky s kočárky nebo senioři“ vysvětlil Jiří Suchánek, ředitel Nadace OKD, která pořadatele bezbariérových festivalů podporuje.

Zážitky bez bariér si mohou hendikepovaní užít také na dalších akcích, počet festivalů se speciálními službami pro hendikepované se rozšířil z loňských čtyř na šest. Kromě akcí s již tradičním servisem pro  znevýhodněné, mezi které patří Colours of Ostrava nebo United Islands, mohou vozíčkáři nebo nevidomí bez obav navštívit například frýdecko-místecký Sweetsen fest, karvinský Festival Dokořán nebo Znojemské vinobraní.

Tour Zážitků bez bariér 2013

21. – 22. 6.      United Islands České spořitelny        Praha

27. – 29. 6.      Sweetsen fest                                    Frýdek-Místek

18. – 21. 7.      Colours of Ostrava                            Ostrava

2. – 3. 8.          Štěrkovna Open Music                     Hlučín

8. – 10. 8.        Festival Dokořán                               Karviná

14. – 15. 9.      Znojemské vinobraní                         Znojmo

 

Vladislav Sobol

mluvčí Nadace OKD

mobil:             725 595 417
e-mail:             vladislav.sobol@okd.cz

web:                www.barbezbar.cz     www.nadaceokd.cz/zazitky-bez-barier

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012