Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Slezská nemocnice v Opavě otevřela Muzeum ošetřovatelství

Slezská nemocnice v Opavě otevřela Muzeum ošetřovatelství

21.3.2012

Ostrava (20. března 2012) – Koňské injekce, ruční kostní vrtačka, historické zdravotnické uniformy nebo desítky let staré ručně psané poznámky sester – to vše a mnoho dalšího je k vidění v Muzeu ošetřovatelství, které díky grantu Nadace OKD vybudovala ve svém areálu Slezská nemocnice v Opavě. Návštěvník si díky těmto exponátům může představit, jak vypadala zdravotní péče v dobách rakouskouherské monarchie, německého protektorátu nebo československého socialismu a srovnat ji s dnešními standardy.

„Povolání sestry je základem ošetřovatelství, má své tradice a historii. Chtěli jsme na jednom místě ukázat, o čem to je, tedy spíše bylo. Nahlédnout do zákulisí a tajů ošetřovatelství,“ řekla Lenka Hanková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči zdravotnického zařízení zřízeného ve slezské metropoli už v roce 1900. Bylo tedy z čeho čerpat a vybírat.

„Některé exponáty jsme vybírali doslova z popelnic. Napadlo mě to již dávno a asi před deseti lety, když jsme stěhovali provozy, nacházející se mimo areál dnešní nemocnice – urologii, ortopedii, léčebnu dlouhodobě nemocných a porodnici – do nového pavilonu operačních oborů. Spousta pomůcek a dalších věcí se vyhazovala, kdybychom je nezachránili, snad nikdy bychom je už nezískali,“ uvedla Hanková.

Ošetřovatelství má v Opavě dlouhou tradici – první ošetřovatelskou školu zde zřídili sestry III. Řádu sv. Františka z Asisi již v roce 1930. Zdejší nemocnice se svou 110 letou tradicí se stala místem, kde se ošetřovatelství vyučovalo a stále vyučuje v praxi.

Expozice bude přístupná nejenom zdravotníkům, ale samozřejmě i veřejnosti.

Vladislav Sobol

mluvčí Nadace OKD

telefon: 596 262 293
mobil:  725 595 417
e-mail: vladislav.sobol@okd.cz

web: www.nadaceokd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012