Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Sídliště žije: Lidé chtějí hřiště, klubovny i komunitní centrum z bunkru

Sídliště žije: Lidé chtějí hřiště, klubovny i komunitní centrum z bunkru

13.3.2012

Ostrava (12. března 2012) – Nový program Nadace OKD s názvem Sídliště žije, jehož hlavním cílem je zapojení obyvatel do oživení veřejných sídlištních prostranství, sklidil v celé republice mimořádný ohlas. Své nápady na zkvalitnění života na sídlištích do něj přihlásilo 53 organizací z celé republiky, od Karviné a Ostravy přes Prahu až po Chomutov nebo Ústí nad Labem. Dokonce i některé obce, jež žádné sídliště nemají.

„Šanci na podporu budou mít jen projekty, které počítají se zapojením místních obyvatel. Když si lidé navrhnou, co by chtěli vybudovat a pak se na tom budou podílet svou prací, je zaděláno na úspěch,“ řekl Jiří Suchánek, ředitel Nadace OKD, která při přípravě programu využila dobré příklady z celého světa. „Máme informace o podobných iniciativách v Bratislavě, Kodani nebo New Yorku. Řekli jsme si, že když to zvládnou tam, půjde to i u nás,“ dodal Suchánek.

Města i občanské iniciativy nejčastěji posílali návrhy na vybudování sportovních hřišť nebo multifunkčních mezigeneračních kluboven, nechybí ale také originální záměry, například nápad přeměnit starý bunkr na komunitní centrum pro kulturní akce.

Problematika života na sídlištích je v Česku dlouhodobě podceňovaná, paneláky tak často slouží jen jako noclehárny s nebezpečím rozvoje kriminality nebo vandalismu. Podle oficiálních statistik přitom žije na sídlišti každý třetí člověk, ve velkých městech na Ostravsku a Karvinsku dosahuje podíl obyvatel žijících na sídlištích až 90 procent. To je jeden z hlavních důvodů, proč se chce Nadace OKD zaměřit na oživení sídlištních prostor, které často zejí prázdnotou. Aktuality zajímavosti o svém programu zveřejňuje nadace na internetových stránkách www.sidlistezije.cz.

Projekty bude nyní hodnotit grantová komise, o podpoře nejlepších rozhodne správní rada a nadace je zveřejní na svém webu v polovině května. Plánuje mezi ně rozdělit až 5 milionů korun.

Vladislav Sobol

mluvčí Nadace OKD

telefon: 596 262 293
mobil:  725 595 417
e-mail:  vladislav.sobol@okd.cz

web: www.nadaceokd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012