Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Pozitivní vliv psa na zdraví člověka

Pozitivní vliv psa na zdraví člověka

9.2.2021

Spolek Podané ruce, z. s. nadace podporuje v rámci programu Pro region již od roku 2010. Organizace vznikla za účelem použití psů k fyzické, psychosomatické, psychické a sociální pohodě, neboli Canisterapii (CT). Canisterapie je léčebné využití pozitivního vlivu psa především na psychickou stránku zdraví člověka. Canisterapeutický pes pomáhá klientům k odreagování, motivuje je ke zvýšené tělesné aktivitě, rozvíjí jemnou a hrubou motoriku, odbourává úzkost, pocity osamění, deprese a stresu, poskytuje pocit bezpečí a jistoty. 

V roce 2020 oslavil spolek 20 let aktivní činnosti. Již dvacet let canisterapeutické týmy Podaných rukou navštěvují klienty v nemocnicích, v domovech pro seniory, chodí za dětmi do speciálních škol, dětských domovů. V poslední době jsou to i hospicová zařízení, kde přináší člověk a pes závan zvenčí. Pes a člověk umí zprostředkovat kontakt se životem i tam, kde se život dává na ústup. 

"Organizace je průkopníkem canis pomoci v Moravskoslezském kraji. Vznikla díky hrstce nadšenců se stejnými zájmy a lásce ke psu. Začátky byly opravdu trnité neboť nikdo si v té době nedokázal ani představit, že byť vychovaný pes s terapeutickými předpoklady, by směl vstoupit např. na půdu zdarvotnických zařízení. Ušli jsme dlouhou cestu a canisterapie je nyní velmi žádanou službou, kterou zajišťují proškolené CT týmy naší členské základny s řádnou CT certifikací, řekla Monika Olbrechtová, koordinátorka CT."

Loňská podpora směřovala právě na tyto dobrovolníky. Prioritou poskytovaných služeb je, aby běžely v dosavadní kvalitě u stávajících klientů, ale také k získání nových dobrovolníků do budoucna, kvalitní CT týmy. V roce 2020 byla činnost canisterapie velmi omezená, a to z důvodu covidových opatření a zákazů návštěv. Ale i tak se v rámci Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje uskutečnilo 527 canisterapií a celkem 1850 dětem, dospělým a seniorům udělali pejsci radost. Na těchto aktivitách se podílelo celkem 71 dobrovolníků a během roku vzniklo 5 nových CT týmů.

Dalří informace se můžete dozvědět na webových stránkách organizace zde.

Za Tým Nadace OKD přejeme organizaci minimálně dalších 20 let fungování, získání nových dobrovolníků a zejména mnoho spokojených klientů.

 

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012