Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Pět sídlišť ožije díky pěti milionům od Nadace OKD. Nadšenci opraví bunkr ve Studénce, dětskou zahradu v Brně, plácek na pražském Černém Mostě i letní kino a areál bývalé školky v Orlové

Pět sídlišť ožije díky pěti milionům od Nadace OKD. Nadšenci opraví bunkr ve Studénce, dětskou zahradu v Brně, plácek na pražském Černém Mostě i letní kino a areál bývalé školky v Orlové

30.5.2012

Ostrava (22. května 2012) – Pět dosud málo využívaných nebo chátrajících areálů na moravských a českých sídlištích se brzy promění na místa, která budou sloužit lidem. To vše díky aktivitě dobrovolníků, měst i neziskových organizací, jež získali podporu v rámci ambiciózního programu Nadace OKD s názvem Sídliště žije.

„Podpořili jsme projekty, které počítají s iniciativou obyvatel. Všechny aktivity vznikly díky nápadům lidí z neziskových organizací nebo z diskuzí občanů a města. Dobrovolníci se budou podílet i na realizaci,“ vysvětlil ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek, který počítá s tím, že lidé pak budou mít k upraveným lokalitám osobní vztah.

Hned dva projekty podpoří Nadace OKD v Orlové, kde místní zahájí opravy zchátralého areálu letního kina a areálu bývalé školky, ve které provozuje Dům dětí a mládeže volnočasový klub. „Vznikne tam hřiště na plážový volejbal, hrací koutek pro nejmenší i prostor na posezení dospělých v altánku nebo u grilu. Tedy místo pro společný volný čas několika generací, jaké dosud v Orlové chybí,“ vysvětlila Lenka Ehlerová, která má v nadaci program Sídliště žije na starost.

Ve Studénce na Novojičínsku se připravuje kompletní přeměna bývalého protiatomového krytu na multifunkční centrum, které nabídne lidem například divadlo, výstavy nebo koncerty. V brněnské části Starý Lískovec chtějí zkulturnit zahradu Střediska volného času, aby byla atraktivní pro veřejnost i vyučování tří okolních škol. Kromě různých přírodních atrakcí tam vzniknou ve spolupráci s ekology také bylinkové zahrádky nebo ptačí budky. Obyvatelé pražského sídliště Černý Most s nadační podporou vybudují částečně zastřešený areál pro pořádání společných akcí i relaxační zónu pro obyvatele.

Problematika života na sídlištích je v Česku dlouhodobě podceňovaná, paneláky tak často slouží jen jako noclehárny s nebezpečím rozvoje kriminality nebo vandalismu. Podle oficiálních statistik přitom žije na sídlišti každý třetí člověk, ve velkých městech na Ostravsku a Karvinsku dosahuje podíl obyvatel žijících na sídlištích až 90 procent. To je jeden z hlavních důvodů, proč se chce Nadace OKD zaměřit na oživení sídlištních prostor, které často zejí prázdnotou. Aktuality zajímavosti o svém programu zveřejňuje nadace na internetových stránkách www.sidlistezije.cz.

Nadace OKD vznikla v lednu 2008. Od té doby rozdělila přes 230 milionů korun na zhruba 1300 veřejně prospěšných projektů. Zakladatelem Nadace OKD je černouhelná těžební společnost OKD, která jí dává každý rok jedno procento ze svého čistého zisku. Mezi další dárce patří společnosti NWR, RPG RE, Green Gas, AWT a OKK Koksovny.


Vladislav Sobol
mluvčí Nadace OKD

mobil: 725 595 417
e-mail: vladislav.sobol @okd.cz web: www.nadaceokd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012