Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Pěstounská rodina se dnes nastěhovala do nového domu v Beskydech

22.5.2010

Třinec / Ostrava (22. května 2010) – Manželé Ladislav a Jitka Žáčkovi se dnes se svými třemi dětmi, které mají v pěstounské péči, nastěhovali do nového domu v Třinci-Karpentné. V budoucnu se chtějí postarat ještě o další tři kluky či holky z dětských domovů nebo kojeneckých ústavů a pro tak velkou rodinu by bylo dosavadní bydlení nevyhovující. Největší částkou – rovným milionem korun – přispěla na výstavbu domu Nadace OKD.

„Jedním z našich cílů je, aby pěstouni nebyli omezeni kapacitou svého bytu a aby mohli přijmout i celé sourozenecké skupiny. Když žije v dětském domově více sourozenců, jejich šance na adopci nebo pěstounskou péči se totiž přirozeně snižují, pěstouni si do paneláků nemohou vzít tři či čtyři sourozence,“ vysvětlil Ivo Sysala, manažer občanského sdružení Filadelfie – přístav Oldřichovice, která projekt zastřešuje.

Domov pro další pěstounskou rodinu vybudovalo sdružení zhruba za půl roku s náklady kolem 3,5 milionu korun. Už dříve předala Filadelfie pěstounům čtyři domy, nyní má připraveny pozemky včetně stavebního povolení na další dva. „Klíčové pro nás je, kolika dětem se díky našim projektům podaří najít nové rodiče. A z tohoto pohledu můžeme říct, že naše záměry skutečně fungují. Dnes žije v pěti rodinách, které bydlí v našich domcích, již 21 dětí,“ řekl Sysala.

Občanské sdružení Filadelfie zajišťuje pěstounům kromě bydlení také odborné poradenství, vzájemnou výměnu zkušeností nebo pomoc při řešení různých životních situací. „Výsledkem toho je, že v Moravskoslezském kraji a zvláště pak na Třinecku je nejvíce pěstounů v rámci celé republiky. Jde to v ruku v ruce s tím, že Slezsko je tradičně protestantská oblast. Většina pěstounů jsou věřící lidé, kteří zde nacházejí v mnoha církvích duchovní pomoc a podporu ke svému náročnému poslání,“ dodal Sysala.

Kromě Nadace OKD se na výstavbě nového domu podílely také Nadace Prazdroj Lidem, Nadace O2, stavební firma Martin Grohman, Nadace Veolia voda a mnoho dalších soukromých osob i firem.

Vladislav Sobol

mluvčí Nadace OKD

telefon: 596 262 293
mobil: 725 595 417
e-mail: vladislav.sobol@okd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012