Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Ostrava přivítá díky podpoře Nadace OKD světoznámé loutkaře

24.9.2009

Ostrava (24. září 2009) Od 28. září do 2. října 2009 bude moravskoslezská metropole hostit 8. ročník mezinárodního loutkářského festivalu SPECTACULO INTERESSE Ostrava 2009. Hlavním partnerem této významné kulturní akce je Nadace OKD, která podpořila podzimní setkání loutkářů částkou 200 tisíc korun.

Festival SPECTACULO INTERESSE vznikl v roce 1995 a má za sebou sedm úspěšných ročníků. Dnes je nejvýznamnějším mezinárodním loutkářským festivalem v České republice, ale také prestižní akcí v evropském kontextu. Hlavním cílem festivalu je výrazné obohacení kulturního života v regionu. Festival umělecky a dramaturgicky připravili Václav Klemens, Jana Pithartová a Hermína Motýlová.

„Vybrat si z programu bude moci každý. V rámci festivalu bude uvedena například světová premiéra „Bajky“ v podání renomovaného španělského souboru Tabola Rassa.

K velkým lákadlům bude jistě patřit také představení „La Putyka“ Rosti Nováka a režijního tandemu Skutr, „Stařec a moře“ v podání ruského souboru DZAMPANO, úchvatná „one-woman-show“ Gael Le Cornec z Velké Británie, a další,“ přiblížila program festivalu dramaturgyně Divadla loutek Jana Pithartová.

„Na jednotlivá představení zveme cíleně jak žáky mateřských, základních i středních škol, tak dospělé diváky včetně seniorů, a to z Ostravy a celého regionu severní Moravy a Slezska. Jsme vedeni snahou představit divákům různá pojetí loutkářského umění v jednotlivých kulturách, zemích či světadílech,“ přiblížila záměr Jarmila Hájková, ředitelka Divadla loutek v Ostravě. „Je přáním nás všech a závazkem všech zúčastněných, aby se město Ostrava představilo v tom nejlepším světle a prokázalo, že je suverénním kandidátem titulu „Evropské město kultury 2015“, o který se právem uchází,“ pokračuje Jarmila Hájková.

Letošní ročník festivalu nabídne na pětadvacet představení, která odehrají herci ze sedmi domácích divadel a jedenácti zahraničních souborů. Své umění v Ostravě předvedou herci z Polska, Slovenska, Německa, Nizozemí, Portugalska, Velké Británie, Ruska, Španělska či Kanady.

Hrát se bude na prknech Divadla loutek, v Divadle Petra Bezruče, na Komorní scéně Aréna, ale i na netradičních místech,“ upřesňuje Ivana Kytlicová, produkční Divadla loutek Ostrava, „například ve foyer našeho divadla a Magistrátu města Ostravy nebo v Hornickém muzeu na Landeku. V ulicích centra budou probíhat kejklířské produkce divadelní a artistické společnosti Cirkus trochu jinak.

Součástí programu bude i dokumentární film o posledních loutkářských rodech ve střední Evropě, beseda na téma Loutka jako partner, tvůrčí dílna vedená špičkovým mistrem moderního loutkářství a tance Dudou Paivou a také dvě doprovodné výstavy.

Ing. Zuzana Koláriková

T: +420 596 262 089

M:+420 725 505 171

E: zuzana.kolarikova@okd.cz

www.okd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012