Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Opavská Charita pečuje o nemocné seniory hudbou, prací a cvičením

2.2.2009

2. února 2009, Opava – Hudba, práce, cvičení a zábava, tak by se dala popsat hlavní náplň programu Denního stacionáře pro seniory provozovaného Charitou Opava. „Někdo by si mohl myslet, že starý člověk už chce jen klid a pohodu. Aby ho nikdo nerušil a on mohl dřímat v křesle nebo sledovat televizi. Určitě se to nedá říci o klientech Denního stacionáře pro seniory Charity Opava, kde jsou lidé i přes svůj handicap veselí a rádi vtipkují,“ řekla vedoucí stacionáře Jana Řehulková. Programy pro seniory podpořila částkou 33.000 korun Nadace OKD.

„Peníze jsme využili na dofinancování aktivizačních programů jako je arteterapie, trénování paměti, muzikoterapie, kondiční cvičení a různé hry založené na reminiscenční metodě, což je jednoduše řečeno léčba vzpomínkami,“ dodala Řehulková.

Pracovníci stacionáře se každý den starají průměrně o 15 seniorů s multiinfarktovou demencí a Alzheimerovou chorobou. V Opavě a blízkém okolí je to jediné sociální zařízení typu denního stacionáře, které o osoby s těmito diagnózami začalo pečovat.

„Demence není jen nemocí konkrétního postiženého člověka, ale je doslova nemocí celé rodiny. Člověk postupně ztrácí schopnost plánovat, reagovat na životní situace a ztrácí orientaci v místech, která znal. Přestává zvládat běžné činnosti, ale přitom se dožaduje nadále dělat. Je to obrovská psychická i fyzická zátěž pro pečující osobu, proto se snažíme rodinným pečovatelům ulevit a o nemocného se část dne staráme u nás,“ vysvětlila Řehulková. Aktivity stacionáře navíc umožňují nemocným lidem začlenit se do společnosti při procházkách, výletech nebo návštěvách divadel.

Charita Opava je největším poskytovatelem sociálních služeb na Opavsku. Zaměřuje se hlavně na pomoc zdravotně, duševně a mentálně postiženým lidem, seniorům a opuštěným osobám či lidem v krizových situacích. Kromě toho zaměstnává v chráněných dílnách osoby se zdravotním postižením, kteří by si v běžných firmách hledali práci jen obtížně. Nezištnou pomocí podporuje opavskou Charitu přes 1200 dobrovolníků.

Vladislav Sobol

mluvčí Nadace OKD

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012