Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Občanské sdružení Heřmánek získalo díky nadačnímu městečku bezmála třicet tisíc korun

10.9.2009

Ostrava (10. září 2009) – Nadace OKD v průběhu letošních Hornických slavností premiérově otevřela brány svého nadačního městečka. Veřejnosti se v něm představilo 32 neziskových organizací z Moravskoslezského kraje, které Nadace OKD podporuje prostřednictvím svých grantových programů.

Návštěvníci Hornických slavností se mohli zapojit do hry, kterou Nadace OKD připravila pro malé i velké. Seznámili se při ní s rozmanitými aktivitami jednotlivých organizací, ale také pomohli karvinskému Domu na půli cesty Heřmánek. V něm se připravují na život především mladíci a slečny odcházející z dětských domovů, kteří nemají zázemí fungující rodiny. Právě tento projekt se rozhodla Nadace OKD podpořit mimořádným grantem, o jehož výši rozhodli samotní návštěvníci Hornických slavností a nadačního městečka.

„Pomáháme mladým lidem, kteří se ne vlastní vinou ocitli v nepříznivé životní situaci. Na pokraji zletilosti jim hrozí bezdomovectví a tím vstup na šikmou plochu. Snažíme se, aby se o sebe uměli sami postarat. Pobyt u nás si musí zasloužit vlastní aktivitou a pracovitostí, aby byli připraveni zapojit se do samostatného života,“ vysvětlil poslání Heřmánku jeho ředitel Pavel Sporysch.

Za každé razítko pětikoruna pro Heřmánek, bylo hlavní motto sobotní ojedinělé nadační akce. Razítka děti získávaly za splnění drobných úkolů. Celkem jich mohly nasbírat deset a získat malý dárek od Nadace OKD a zároveň tak předat symbolickou padesátikorunu občanskému sdružení Heřmánek.

Nadační hru si nakonec vyzkoušelo 590 dětí, jež nasbíraly 5835 razítek a přispěly tak na provoz Heřmánku a jeho aktivity částkou 29 175 Kč.

„Letos se to bude opravdu hodit. Peníze pro neziskové organizace se kvůli krizi shánějí mnohem obtížněji než dřív,“ dodal Sporysch.

Součástí Nadačního městečka však byla také scéna letního amfiteátru, kde se rovněž představily podpořené neziskové organizace. Divadelní představení zahrálo Sdružení Korálek, taneční vystoupení připravilo Vzájemné soužití z Ostravy, Juventus z Karviné a stejně tak folklórní těleso Ondrášek z Frýdku-Místku, které doplnilo s hornickou tématikou Soubor lidových písní a tanců Hlubina.

Velkým zpestřením Nadačního městečka byly také autogramiády hráčů MFK OKD Karviná a házenkářů z HCB OKD Karviná. Oba kluby jsou dlouhodobě podporované generálním partnerem společností OKD, a. s.

Hosty Nadace OKD byli fotbalisté Radek Slončík, Martin Opic, Ján Buryán a Hervé Tchami. Přímo z vítězného utkání 1. kola poháru EHF s lucemburským HB Dudelange přispěchali do městečka házenkáři Tomáš Mrkva, Tomáš Heinz a trenér Jozef Hanták. Speciálním hostem Nadace byl reprezentant Ondřej Zdráhala.

Sportovci rozdali nespočet podpisů a úsměvů, ale svojí přítomností přispěli k dobré náladě v nadačním městečku.

„Naše nadační městečko jsme letos otevřeli poprvé a jsme rádi, že jsme v něm mohli přivítat neziskové organizace z celého Moravskoslezského kraje a pomoci představit jejich zajímavou činnost veřejnosti. Také si velice ceníme, že se návštěvníci slavností v hojné míře zapojili do charitativní soutěže a podpořili tak dobrou věc. V podobných akcích chceme pokračovat, věříme, že se z toho stane tradice i do dalších let,“ uvedla k premiéře nadačního městečka Blanka Týřová, ředitelka Nadace OKD.

KAROLÍNA DROZDOVÁ

projektová manažerka

Prokešovo nám. 6 / 2020

728 30 Ostrava

t: 569 262 118, f: 596 262 085

e: drozdova@nadaceokd.cz

www.nadaceokd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012