Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Nadace OKD rozdělila přes 30 mil. Kč mezi 221 zajímavých projektů

22.12.2008

22. prosince 2008, Ostrava – Letos založená Nadace OKD připravila pro neziskové organizace příjemný vánoční dárek. Na sklonku roku rozhodla o podpoře 221 projektů celkovou částkou přes 30 milionů korun. Peníze pomohou například při výstavbě hřiště v areálu Dětského domova v Budišově nad Budišovkou, podpoří dobrodružné akce pro děti v Orlové a v Karviné a umožní rekonstrukci chráněných dílen v Ostravě a Opavě, ve kterých pracují handicapovaní lidé. Celkem letos nadace na prospěšné projekty v Moravskoslezském kraji i v jiných částech republiky rozdělila 62 milionů korun.

O granty Nadace OKD usilovalo v podzimním grantovém kole 664 projektů. „Zájem byl mimořádný. Při hodnocení jsme proto posuzovali nejen kvalitu jednotlivých projektů, ale také jejich přínos pro netradiční řešení problémů. Proto jsme například podpořili vybudování sportovního hřiště v Budišově nad Budišovkou. Vyroste v areálu dětského domova, ale sloužit bude všem dětem z okolí,“ řekla ředitelka Nadace OKD Blanka Týřová.

Nadace zároveň podpořila tradiční aktivity neziskových organizací, které dlouhodobě pomáhají starým lidem, dětem či handicapovaným spoluobčanům. „Desetitisíce či statisíce od nadace jsou v těchto případech znásobeny nezištnou prací nadšenců, takže efekt pro společnost je ještě mnohem vyšší,“ dodala Týřová. Do této kategorie patří například podpora aktivit domů dětí a mládeži či středisek volného času v Orlové a v Karviné nebo spolufinancování akcí pro seniory a nemocné.

Důležitou součástí grantů je také podpora materiální základny potřebné pro činnost neziskových organizací. Mladí turisté z Ostravy a pionýři z Orlové si díky příspěvku nadace obnoví své základny pro pořádání letních táborů, další peníze pomohou při přeměně školních zahrad na učebny v přírodě.

Osm organizací získá díky grantu Nadace OKD šanci využít dotace Evropské unie. Nadace podpoří finančně náročnou přípravu jejich žádostí, aby byly kvalitní a mohly se s úspěchem ucházet o peníze z Bruselu.

Přestože Nadace OKD spravuje peníze soukromé společnosti, která může podporovat projekty dle svého uvážení, usilovala při výběru nejlepších projektů o maximální transparentnost. „Projekty byly nejprve hodnoceny partnerskými organizacemi a následně je posoudily nezávislé komise. Konečné slovo měla správní rada nadace, která v plném rozsahu schválila návrhy komisí,“ vysvětlila systém rozdělování grantů Týřová.

Podrobný seznam všech podpořených projektů nadace zveřejnila na svých internetových stránkách www.nadaceokd.cz. Další grantové kolo vypíše Nadace OKD v jarních měsících roku 2009.

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012