Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Nadace OKD pomůže vozíčkářům na festivaly, v baru bez bariér bude obsluhovat i muž roku 2009 Martin Zach

Nadace OKD pomůže vozíčkářům na festivaly, v baru bez bariér bude obsluhovat i muž roku 2009 Martin Zach

30.4.2012

Ostrava (29. dubna 2012) – Dostat se na hudební festival bude letos pro hendikepované lidi mnohem jednodušší než dříve. Nadace OKD spojila své síly s pořadateli čtyř prestižních festivalů a připraví na nich pro vozíčkáře i jinak znevýhodněné návštěvníky servis, který jim umožní užívat si hudby plnými doušky. Kromě toho bude na akcích podporovat chráněné dílny. To vše na Colours of Ostrava, United Island v Praze, plzeňské Živé ulici a hlučínské Štěrkovně.

„Našim cílem je přilákat za kulturou nejen vozíčkáře, ale i další osoby s jiným fyzickým nebo mentálním hendikepem. Nechceme z nich vytvářet izolované skupinky, naopak je nenásilně začleníme do programu jednotlivých festivalů. Záměrně jsme vybírali akce, které jsou svým způsobem novátorské a otevírají obzory zdravým i nemocným,“ vysvětlil ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek.

Každá akce bezbariérové nadační tour bude svým přístupem k hendikepovaným ojedinělá. Pořadatelé Colours se musí při zajištění bezbariérovosti vyrovnat s náročným průmyslovým terénem Dolní oblasti Vítkovic, kam se letos festival přesouvá, chystají také bezbariérové taxíky na dopravu z nádraží nebo do hotelu. Atrakcí United Islands se zase stane plošina, která bude vozíčkáře spouštět z Karlova mostu na Kampu. Organizátoři Štěrkovny Open Music chtějí do areálu přivézt hendikepované z nedalekého Rehabilitačního ústavu v Hrabyni, kteří se jen tak za kulturou nedostanou. V Plzni doplní program vystoupení kapely The Tap Tap, ve které hrají studenti se zdravotním hendikepem. O doprovodné aktivity se postarají chůdaři či obří loutky pod křídly sdružení ArtPrometheus.

Uprostřed každého festivalu vyroste také unikátní bezBAR, tedy přírodní nálevna, v níž budou hosty obsluhovat vozíčkáři. Mezi nimi se objeví i Muž roku 2009 Martin Zach, který krátce po výhře v této soutěži ochrnul. „Řízením osudu jsem poznal jinou stránku života, než jsem dříve znal ze stupňů vítězů a běžného života. Ale nic není tak černé, jak na první pohled vypadá, záleží na vůli. Tohle bych chtěl říci všem zdravým i hendikepovaným lidem, kteří si v našem bezBARu objednají něco k pití,“ řekl Zach.

Festivalové areály nabídnou také prostor pro prodej výrobků chráněných dílen. Na každé akci nabídne své výrobky šest organizací, které zaměstnávají osoby se změněnou pracovní schopností. Nadace OKD spolu s Nadačním fondem pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením představí také v Česku ojedinělý web www.pracepostizenych.cz, kde své produkty nabízejí chráněné dílny z celé republiky.

Základní informace o festivalech bez bariér

United Islands České spořitelny

Termín: 21. – 23. 6. 2012

Místo: Praha

Málokterá kulturní akce rozzáří Prahu tak jako festival United Islands. Na čtyřech vltavských ostrovech vystoupí 100 kapel z 15 zemí, připraveny jsou také nehudební scény a klubová vystoupení.

Hlavními taháky jsou kromě úžasné atmosféry holandská stálice evropské taneční scény Kraak and Smaak, objev anglické klubové scény Haight Ashbury, kultovní newyorský kytarista Popa Chubby nebo jedna z nejrychlejších cimbálovek na světě Cimbaliband.

www.unitedislands.cz

Colours of Ostrava

Termín: 12. – 15. 7. 2012

Místo: Ostrava

Dnes již legendární mezinárodní hudební festival world music se letos přesune z prostředí Černé louky a Slezskoostravského hradu do postindustriálního prostoru Dolní oblasti Vítkovice. Tento evropsky památkově chráněný areál bývalého dolu, železáren a huti se mění na vzdělávací, kulturní a společenské centrum, které nemá v Česku obdoby.

Hlavními hvězdami jedenáctého ročníku budou světoznámá Islanďanka Björk, kanadská zpěvačka a skladatelka Alanis Morissette, fenomenální americký zpěvák Bobby McFerrin, „nová Edith Piaf“, francouzská zpěvačka ZAZ a americká zpěvačka, tanečnice a performerka Janelle Monáe. Spolu s nimi se představí desítky dalších hostů, od pozoruhodných kapel z celého světa až po českou hudební špičku reprezentovanou například Michalem Prokopem, Danem Bártou, Lenkou Dusilovou nebo kapelami Charlie Straight, Laura a její tygři, Mňága a Žďorp, Buty nebo Krásné nové stroje. Generální partner: Česká spořitelna.

www.colours.cz

Štěrkovna Open Music

Termín: 3. – 4. 8. 2012

Místo: Hlučín

Festival Štěrkovna Open Music je ve srovnání s ostatními nejmenší, na Hlučínsku ho však již roky považují za největší hudební událost v regionu.

Letos potěší diváky například kapely Mandrage, Wohnout, Yo Yo Band, Traband, Rybičky 48, Citron nebo znovuobnovená Jasná páka s Davidem Kollerem.

www.sterkovnamusic.com

Živá ulice

Termín: 9. – 12. 8. 2012

Místo: Plzeň

Multižánrový festival, jehož cílem je oživit léto obyvatelům i návštěvníkům Plzně divadlem, hudbou a happeningy. Nástupce osmnácti ročníků festivalu Na ulici přináší do západočeské metropole coby největší akce Plzeňského kraje hudbu, divadlo, vzdělávací projekty i program pro rodiny s dětmi či obří pískoviště pro ty nejmenší. Slibně zní nápady pořadatelů na uspořádání festivalu polévky (prvního v Česku) a vytvoření plzeňského Hyde Parku, tedy zóny určené na setkávání lidí a výměnu názorů.

www.zivaulice.eu

Vladislav Sobol

mluvčí Nadace OKD

mobil:  725 595 417
e-mail:  vladislav.sobol@okd.cz

web: www.nadaceokd.cz www.nadaceokd.cz/zazitky-bez-barier

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012