Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Nadace OKD podpoří 191 prospěšných projektů

1.7.2009

Ostrava (1. července 2009) – Nadace OKD podpoří 191 prospěšných projektů neziskových organizací, obcí a dalších žadatelů. V programech Pro zdraví, Pro radost, Pro budoucnost a Pro Evropu mezi ně rozdělí více než 34 milionů korun. Původně přitom správní rada plánovala vydat až 40 milionů korun. „Nechali jsme si rezervu, abychom v případě potřeby mohli později vyhlásit ještě jedno grantové kolo a podpořit organizace, které zasáhla povodeň,“ vysvětlila předsedkyně správní rady Petra Mašínová. Již v nejbližších dnech přitom půjde z nadačního účtu na likvidaci povodňových škod půl milionu korun.

Největší částku, více než 14 milionů korun, získalo v rámci programu Pro zdraví 78 sociálních, zdravotnických a charitativních zařízení. „Bylo nám jasné, že tady bude poptávka největší. Organizace, které se starají o nemocné lidi, seniory nebo znevýhodněné děti, přišly kvůli hospodářské krizi o mnoho sponzorů a partnerů,“ vysvětlila ředitelka Nadace OKD Blanka Týřová.

Nejvyšší částku v programu Pro zdraví, přesně milion korun, získalo občanské sdružení Filadelfie na vybudování zázemí pro pěstounské rodiny v Oldřichovicích u Třince. Obdobnou sumu převede nadace na účet sdružení Heřmánek, které v Karviné provozuje stejnojmenný dům na půli cesty. V něm získávají základní životní návyky děti, které po dosažení dospělosti odcházejí z dětských domovů. Díky nadaci se také zvýší počet lůžek pro odlehčovací služby v ostravském Hospici sv. Lukáše nebo zkvalitní péče o hendikepované žáky ve škole na ulici Mánesově v Havířově. Program pro zdraví podpoří mimo jiné také sluchově a zrakově postižené, dobrovolnická centra nebo provoz celostátní Linky bezpečí.

Více než 13 milionů korun rozdělila Nadace OKD mezi 50 projektů v programu Pro budoucnost. Nejvíce peněz – rovný milion – půjde na vybudování moderního hřiště pro děti v Karviné-Hranicích, stejně jako na obnovu fasády kostela Narození Panny Marie v Orlové. Další finance využijí žadatelé například na opravu venkovního schodiště zámku v Jezdkovicích na Opavsku, obnovu letních stanových táborů ostravských skautů i turistických oddílů mládeže, výstavbu několik školních hřišť a učeben v přírodě či na vybudování naučné stezky v okolí Karlovic na Bruntálsku.

V programu Pro radost rozdělila Nadace OKD mezi 46 projektů přes pět milionů korun. Podpořila mimo jiné setkávání a folklorní festivaly obyvatel z obou stran česko-polské hranice, hudební a divadelní přehlídky, aktivity pro romské děti nebo poradnu pro pěstounské rodiny.

Program Pro Evropu, který je specialitou Nadace OKD, podpoří přibližně dvěma miliony korun vznik celkem 17 projektů, které se budou ucházet o dotace z fondů Evropské unie. Jsou mezi nimi například plány na vybudování cyklotrasy na Karvinsku, zaměstnávání Romů ve stavebnictví nebo na likvidaci křídlatky v povodí Odry.

Seznam všech podpořených projektů nadace zveřejnila na svých internetových stránkách na adrese www.nadaceokd.cz.

Hlavní programy Nadace OKD

  • Pro zdraví - podpora zdraví a sociálních projektů
  • Pro budoucnost - podpora rozvoje regionu a životního prostředí,
  • Pro radost a vzdělání - podpora vzdělávání, kultury a společenského života,
  • Pro Evropu - podpora projektů pro získávání dotací z Evropské unie.

Zakladatel Nadace OKD:

OKD, a.s. (těžební společnost)

Hlavní dárci:

OKD

New World Resources (NWR)

RPG RE

OKD, Doprava

Green Gas

Vladislav Sobol

mluvčí Nadace OKD

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012