Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Nadace OKD ocenila neziskové organizace. Osobností roku je Ludmila Váchová ze sdružení Onko-Amazonky

Nadace OKD ocenila neziskové organizace. Osobností roku je Ludmila Váchová ze sdružení Onko-Amazonky

23.5.2015

Hornická nadace již pošesté předala ceny nejpřínosnějším projektům neziskových organizací, které podpořila. Nadace OKD udělila ceny v kategoriích Pro zdraví, Pro radost, Pro budoucnost, Sídliště žije a Srdcař roku. Cenu v kategorii Osobnost neziskové sféry si odnesla zakladatelka občanského sdružení Onko-Amazonky Ludmila Váchová.

Cenu za nejlepší projekt roku v kategorii Pro zdraví získal spolek TRIANON a jeho projekt Trianon jede!, který řeší kvalitu pracovních podmínek zaměstnanců chráněných pracovních míst v projektu Separace pro recyklaci. Zaměstnanci, mezi nimiž je také řada bývalých horníků, separují vzácné kovy také z vyřazeného elektroodpadu z provozů OKD. I díky spolupráci mezi Nadací OKD, těžařskou společností a spolkem TRIANON mohlo vzniknout několik nových pracovních míst pro lidi, kteří na trhu práce hledají uplatnění jen velmi obtížně.

Vítězný projekt v kategorii Pro radost karvinského občanského sdružení Valíme se… s názvem Hry na lodičkách se snaží zapojit co nejvíce občanů města do aktivního trávení volného času a prohloubit vztahy lidí k místu, v němž žijí.

Včelařští nadšenci z Českého svazu včelařů z Frýdku–Místku si odnesli cenu v kategorii Pro budoucnost. Vybudovali naučnou dílnu, aby ukázali, jak se pracuje s včelím voskem, jak se vyrábí svíčky nebo jak funguje medobraní. Zároveň v Chlebovicích upravili a zrekonstruovali prostory a exponáty ve včelím muzeu i skanzenu.

V programu Sídliště žije! zvítězil projekt Vesele uprostřed sídliště Domu dětí a mládeže z Orlové. Do přípravy i samotných prací se aktivně zapojilo více než 50 dobrovolníků z řad obyvatel sídliště, kteří společně vybudovali například beachvolejbalové hřiště, lanovou pyramidu, houpačku nebo třeba griloviště s pergolou.

Třetím rokem byla udělena také cena pro Srdcaře roku, cena pro zaměstnance OKD, a.s. a dalších dárcovských firem těžařské nadace, kteří ve volném čase pomáhají ve valné většině případů bez nároku na odměnu v neziskových organizacích. Letos si uznání odnesl projekt s názvem Vodácké závody Meander orient express občanského sdružení Posejdon a Roman Štolfa z lokality Karviná Důlního závodu 1. Ten v organizaci aktivně působí jako instruktor.
Ludmila Váchová založila občanské sdružení Onko-Amazonky zejména proto, aby ženy s onkologickým onemocněním prsu viděly, že se s tou nemocí dá žít. „Žiju tím, že žiju. Plánuju, kam pojedu, co budu dělat, nevyhýbám se manuální práci. Protože nejhorší je, když člověk jen přemýšlí nad smutnými věcmi, nemá přátele a nemá kam jít,“ říká držitelka ocenění Osobnost neziskové sféry.

„Lidé v neziskovém sektoru pracují hlavně srdcem, často zdarma nebo za symbolickou odměnu. Díky nim se peníze od našich dárců proměňují v dobré skutky. Ale společnost by se bez jejich úsilí při péči o potřebné lidi a realizaci dalších užitečných aktivit neobešla, proto považuji za důležité je ocenit a pomáhat jim,“ připomíná Petr Jonák, předseda správní rady Nadace OKD.

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012