Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Nadace OKD na letních akcích a festivalech podpoří chráněné dílny

Nadace OKD na letních akcích a festivalech podpoří chráněné dílny

31.5.2011

OSTRAVA (30. května 2011)– Nadace OKD a její maskot Pantuška se chystají na velké letní putování po českých a moravských akcích a hudebních festivalech. Připojí se k nim divadelníci, již v nadačním stanu pobaví děti, a především zdraví i hendikepovaní pracovníci chráněných dílen, kteří budou na akcích vyrábět například svíčky z včelího vosku nebo hudební nástroje. Návštěvníci mohou dílny podpořit zakoupením jejich výrobků.

„Rok 2011 je kvůli hospodářské situaci, snižování státních dotací i legislativním změnám pro chráněné dílny velmi náročný, proto jsme se letos rozhodli věnovat kolem osmi milionů korun právě na pracovní integraci hendikepovaných. Podpoříme stabilizaci a rozvoj více než třiceti chráněných dílen z celé republiky,“ vysvětlil letošní prioritu Nadace OKD její ředitel Jiří Suchánek.

Aby nadace upozornila veřejnost na potřebnost chráněných dílen, pozvala některé z nich také přímo na festivaly. „Vybrali jsme si chráněné dílny, které výborně propojují sociální  a terapeutické poslání se zajímavým podnikatelským záměrem. Navíc věříme, že lidi budou nakupovat jejich výrobky a podpoří tím sociální podnikání dílen,“ dodal Suchánek, který se těší také na společný program.

Medodílna a hudební ateliér

Na společné putování po Česku si Nadace OKD vybrala dvě chráněné dílny – Sociální ateliér Tilia z Nové Vsi u Lomnice nad Popelkou, který vyrábí především netradiční hudební nástroje, a chráněnou medodílnu občanského sdružení Šťastný domov z Líšnice u Žamberku, jež provozuje zemědělský statek a začíná produkovat také výrobky z medu.

Sociální atelier Tilia zaměstnává deset fyzicky či mentálně zdravotně znevýhodněných osob, kteří vyrábějí perkusní a strunné nástroje například pro pedagogické využití nebo muzikoterapii. „Nestíháme vyrábět na sklad, vše okamžitě prodáme. Proto jsme už dlouho připravovali rozšíření dílny, což se nám teď podaří díky podpoře Nadace OKD,“ vysvětlil šéf dílny Josef Salaba.

Občanské sdružení Šťastný domov vedou manželé Kaplanovi,  jež ke svým čtyřem synům přijali stejný počet dětí do pěstounské péče. Na jejich statku, který každý měsíc navštíví na sedmdesát dětí s postižením, našlo pracovní uplatnění deset zaměstnanců, polovina z nich s mentálním hendikepem. Zemědělské práce a práci s koňmi a dalšími zvířaty, které slouží především k hipoterapii, nyní rozšiřují o medodílnu. „Její start připravujeme v zimě, zaměstnáme pět klientů. Postupně by jich mělo být až 15. Chceme zpracovávat vlastní med i včelí vosk, připravujeme vlastní krámek, distribuční síť, do budoucna i e-shop,“ popsali své plány Kaplanovi.

Nadace OKD na cestách

Divadelní stan Nadace OKD společně s chráněnými dílnami zavítá na tyto akce:

  • 4. 6. Žiju stejně jako ty Hradec Králové
  • 12. 6. Karlovarský karneval Karlovy Vary
  • 25. 6. SOBOfest Sobotka (Český ráj)
  • 14.—17. 7. Colours of Ostrava Ostrava

Program ve stanu Nadace OKD

  • Divadelní soubory Buchty a loutky, Studio Damůza, Teatrofon
  • Výtvarné a žonglérské worskhopy
  • Prezentace chráněných dílen

Vladislav Sobol

mluvčí Nadace OKD

telefon: 596 262 293
mobil:  725 595 417
e-mail: vladislav.sobol@okd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012