Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Nadace OKD loni rozdělila přes 56 mil. Kč, hlavně do sociální oblasti

Nadace OKD loni rozdělila přes 56 mil. Kč, hlavně do sociální oblasti

9.7.2012

Ostrava (9. července 2012) – Těžařská Nadace OKD čtyři roky po svém založení potvrdila roli jednoho z lídrů mezi firemními nadacemi. V roce 2011 rozdělila 56,5 milionu korun na 298 veřejně prospěšných projektů, z toho 210 v Moravskoslezském kraji. Zhruba třetina financí, konkrétně 17,9 milionu korun, šlo na sociální aktivity pro seniory, hendikepované a děti. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou Nadace OKD zveřejnila na svém webu.

Nadace se loni ještě výrazněji než dříve zaměřila na podporu pracovní integrace hendikepovaných, devíti miliony podpořila 34 chráněných dílen z celé republiky. Díky nadační podpoře mohli provozovatelé dílen i v ekonomicky složité době zachovat stovky pracovních míst pro hendikepované a v některých případech dokonce zaměstnat nové zájemce o práci. Nadace zároveň odstartovala program Sídliště žije, jehož cílem je inspirovat obyvatele panelových sídlišť ke společné práci například na budování parků nebo hřišť a tím zlepšit jejich životní prostředí i mezilidské vztahy.

Těžební společnost OKD dává nadaci každoročně jedno procento ze svého zisku před zdaněním, čímž se zařadila po bok významných světových firem, které mají pro své společensky odpovědné podnikání jasná pravidla. „Společenská odpovědnost naší firmy spočívá především v tom, že dáváme práci tisícům a zprostředkovaně desetitisícům lidí z regionu a že přistupujeme velmi odpovědně k rekultivaci lokalit ovlivněných těžbou. Podpora Nadace OKD, která financuje potřebné sociální, kulturní a společenské aktivity, je bonusem, na nějž můžeme být právem hrdi. S potěšením sleduji, jak nadační aktivity pozitivně ovlivňují dění v našem regionu,“ řekl generální ředitel OKD Klaus-Dieter Beck.

Činnost nadace přesto někteří odpůrci kritizují. „V Česku panuje přesvědčení, že se firmy v těžkém průmyslu včetně těžebních společností chovají neeticky a zakládají fondy a nadace pouze proto, aby se vykoupily ze svých minulých i současných hříchů, případně si koupily odpustky za hříchy budoucí. Jediná cesta, jak tento názor změnit a ukázat, že nám skutečně na tomto regionu záleží a že opravdu chceme, aby se v něm každému dobře žilo, je tvrdá a vytrvalá práce,“ upozornila předsedkyně správní rady Petra Mašínová.

Nadace OKD vznikla v lednu 2008. Od té doby rozdělila přes 230 milionů korun na zhruba 1300 veřejně prospěšných projektů. Zakladatelem Nadace OKD je černouhelná těžební společnost OKD, mezi další dárce patří společnosti NWR, RPG RE, Green Gas DPB, OKK Kokovny, AWT a ČSOB.

Vladislav Sobol

mluvčí Nadace OKD

mobil:  725 595 417
e-mail:  vladislav.sobol@okd.cz web: www.nadaceokd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012