Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Lovci mamutů se vrátili na Landek

12.11.2009

Ostrava (12. listopadu 2009) – Hornické muzeum OKD v Ostravě-Petřkovicích má novou atrakci. Sídliště lovců mamutů, vybudované díky grantu Nadace OKD, umožní malým i velkým návštěvníkům návrat o desítky tisíc let zpátky. Nadace projekt podpořila částkou 450 tisíc korun.

„Je to unikátní zpestření pro rodiny s dětmi, které nemá v našem kraji obdoby. Typizovaných dětských hřišť najdete dostatek, avšak možnost přesunout se v čase téměř o 23 tisíc let dozadu je naprosto výjimečná,“ dodal předseda Klubu přátel Hornického muzea Rodan Broskevič, který už přemýšlí o dalším rozšíření archeoparku.

Původní podobiznu mamuta, která přitahovala pozornost kolemjdoucích, umístili pracovníci muzea opodál na kopeček. „Jeho místo teď patří novému, většímu a umělecky ztvárněnému mamutovi. Je ze dřeva a slouží jako dětská houpačka, prolézačka nebo skluzavka,“ komentoval přírůstek Miroslav Fojtík, ředitel Hornického muzea OKD. Mamut vyrobený ze dřeva z Landeka je dílem výtvarnice Lenky Klodové, rodačky z ostravských Petřkovic, kde hornické muzeum leží. Kromě dřeva se v projektu pracovalo také s několika druhy žuly. Ta z Česka posloužila na výrobu velkého stolu se čtyřmi lavicemi, z brazilské je zase vyroben odkládací pultík u ohniště. Magická hornina takto ožila v rukou landeckého sochaře a řezbáře Martina Kuchaře.

Sídliště mamutů uvádí návštěvníky do takzvané epochy gravettién, z níž pocházejí také ostravské nálezy světového významu, například ojedinělá soška Landecké Venuše a důkazy o prvním využití černého uhlí na naší planetě. Možnost zahřát se na atrakcích mohou návštěvníci muzea využít již nyní, kdy panuje stylové počasí jako z doby ledové.

Vladislav Sobol

mluvčí Nadace OKD

telefon: 596 262 293
mobil 725 595 417
e-mail: vladislav.sobol@okd.cz

www.nadaceokd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012