Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Koňáci v Athosu „rajtují“ na písku

Koňáci v Athosu „rajtují“ na písku

20.8.2013

LUBOJATY – Věnovat se více svým zvířatům a podstatně méně už údržbě povrchu jízdárny se mohou „koňáci“ z oddílu Athos v obci Lubojaty u Bílovce. Umožnil to minigrant z Nadace  OKD, který pomohla získat Vendula Kudláčková (25), referentka podatelny na správě těžební společnosti.

„Koně miluji snad od narození. Nějak mě to samo chytilo,“ popsala Kudláčková svůj vztah k těmto ušlechtilým tvorům. Začal se vyvíjet někdy v době, kdy její děda Josef Hasa po dvaceti letech se sbíječkou v rubání na dolech Koblov a Vrbice přecházel pod tehdejší OKD Doprava (nyní AWT).

Kudláčková postupně vystřídala více oddílů, začínala jako spousta podobně nadšených dívek; od pomáhání ve stájích včetně kydání hnoje přes kartáčování a další „údržbu“ zvířat se pak za odměnu dostávala k tomu hlavnímu – jízdě na koňském hřbetě. Velký sen si splnila, až začala sama pracovat.

„Mám vlastního koně - sedmiletého černého valacha jménem Tiede,“ pokračovala jezdkyně s tím, že ať po práci na správě OKD či ve volnu míři každý den z Poruby do patnáct kilometrů vzdálených Lubojat. Zde se před časem přestěhoval po smrti zakladatelky původně havířovský oddíl Athos.

„Stálých členů máme okolo dvanácti plus spoustu zájemců o koně z řad veřejnosti. Jezdívá u nás také nejméně dvacet dětí, s těma menšíma holkama pracuji i jako trenérka,“ konstatovala Kudláčková. A dokud na jízdárně nepomohla Srdcovka, odehrávalo se to na trávě, nerovném a špatném terénu.

„Skutečně se už nedalo pořádně jezdit. Koním se na tvrdém povrchu ničily klouby a šlachy. S těmi mladými se naopak nedalo cvičit na rozbahněné jízdárně. Bylo to nebezpečné pro zvířata i lidi,“ dodala Srdcařka. Na plácku o rozměrech třicet krát čtyřicet metrů mají nově podklad z navezeného písku, což je zásluha nejen její, nýbrž i celého JO Athos Lubojaty v čele s Janou Steinovou.

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012