Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Karlovice chystají na sobotu soutěž o nejlepšího „kosáka“

Karlovice chystají na sobotu soutěž o nejlepšího „kosáka“

14.6.2012

Ostrava (14. června 2012) – V jesenické vesnici Karlovice chystají v době nejrůznějších slavností plných hlasité hudby a skákacích hradů nevšední obecní akci, která se ponese ve zcela jiném duchu. Hlavním bodem slavností plných především lidové hudby bude soutěž o nejlepšího „kosáka“ s názvem Karlovická kosa. Patronem soutěže je Nadace OKD, která ve svém programu Pro radost podporuje také lidové tradice.

„Vůně čerstvě pokosené trávy, ranní rosa, hlasy sekáčů se nesou svěžím vzduchem – to je romantická představa o tvrdé práci našich předků. Děti ji znají většinou už jen z filmů,“ vysvětlila jeden z cílů akce místostarostka Karlovic Kateřina Kočí. „Kosy dnes vystřídaly traktory a sekačky, někteří je ale zcela nezatratili a znají pocit z dobře vykonané práce,“ dodala Kočí.

Soutěž Karlovická kosa proběhne v sobotu 16. června od 10:30 na louce pod kostelem. „Vyzýváme všechny, kteří ještě nezapomněli, jak krásně voní čerstvě pokosená louka, aby přišli ukázat svůj um a pořádně se rozmáchnout kosou. Pro vítěze jsme připravili pohár z historického vrbenského skla,“ upřesnila starostka Karlovic Jana Helekalová.

Na soutěž navazuje tradiční Den obce Karlovice, tentokrát v lidovém stylu. Vystoupí například cimbálovka Kotula z Nového Hrozenkova, dechovka Jiřího Helána, lidová hudba ovlivněná rozličnými styly v podání Tomáše Kočka, rocková cimbálovka Medicimbal a jako hlavní host Peter Lipa. Součástí oslav je také soutěž o nejkarlovičtější koláč.

„Když jsme při hodnocení projektů narazili na tuto žádost z Karlovic, měli jsme velkou radost. Aktivity obce Karlovice i zdejších sdružení jsme podpořili už dříve, vždy přinášejí něco nového nejen pro obyvatele vesnice, ale i návštěvníky Jeseníků,“ dodal ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek.

Vladislav Sobol
mluvčí Nadace OKD

mobil: 725 595 417
e-mail: vladislav.sobol@okd.cz web: www.nadaceokd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012