Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Hit letošních prázdnin – bar obsluhovaný vozíčkáři – se přestěhoval z Colours of Ostrava do Plzně

Hit letošních prázdnin – bar obsluhovaný vozíčkáři – se přestěhoval z Colours of Ostrava do Plzně

10.8.2012

PLZEŇ (10. srpna 2012) – Doslova senzaci způsobil bezBAR, tedy open-air bar obsluhovaný vozíčkáři, na festivalu Colours of Ostrava. Nevšední občerstvovací stanice se nyní díky Nadaci OKD a programu Zážitky bez bariér přestěhovala do západočeské metropole, kde bude návštěvníkům PILSEN CITY FESTu nabízet pivo, nealkoholické nápoje, speciální míchaný nápoj „hornická vlajka“ a výrobky chráněných dílen až do 18. srpna.

„V Plzni zakončíme letošní veleúspěšné turné bezBARu po českých a moravských festivalech. Má za sebou teprve pár měsíců, ale už dnes je jasné, že pomohl prolomit ledy mezi běžnou populací a hendikepovanými lidmi,“ řekl Jiří Suchánek, ředitel Nadace OKD.

„Je to pro mě další výzva a nová zkušenost,“ vysvětlil Martin Zach, jeden z hendikepovaných barmanů, který ochrnul v roce 2009 krátce po vítězství v soutěži Muž roku. „Chci všem ukázat, že jsme normální lidi a můžeme fungovat jako ostatní,“ dodal Zach.

Moravskoslezská hornická nadace připravila bezBAR jako vlajkovou loď své nové aktivity Zážitky bez bariér. Jejím cílem je ulehčit hendikepovaným lidem cestu za kulturou, ve spolupráci s pořadateli několika kulturních akcí proto zajistila bezbariérové úpravy festivalových areálů, asistenty pro hendikepované nebo speciální tribuny pro vozíčkáře.

Zážitky bez bariér si mohou hendikepovaní užít také v Plzni. Pořadatelé PILSEN CITY FESTu ve spolupráci s Nadací OKD a Nadačním fondem pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) odstranili snad všechny bariéry, které by bránily vozíčkářům i jinak hendikepovaným lidem vychutnávat hudbu plnými doušky. V centru festivalu navíc vyrostl takzvaný chráněný stan, ve kterém se budou o víkendu prodávat suvenýry i užitečné věci vyrobené v chráněných dílnách. K mání budou mimo jiné netradiční hudební nástroje ze Sociálního atelieru Tilia, medovina a další laskominy vyrobené hendikepovanými v chráněné medodílně sdružení Šťastný domov nebo lůžkoviny, keramika a šperky z produkce západočeských chráněných dílen.

„V chráněném stanu se budou prezentovat výhradně féroví a prověření zaměstnavatelé osob se zdravotním postižením. Návštěvníci festivalu je mohou podpořit koupí jejich výrobků,“ dodala ředitelka NFOZP Hana Potměšilová.

Heslu Zážitky bez bariér se částečně přizpůsobil také program festivalu. Kromě slavných Toxique, Vladimíra Mišíka nebo Michala Prokopa na něm v sobotu 11. 8. na náměstí Republiky vystoupí kapela The Tap Tap složená z hendikepovaných studentů a absolventů škol pražského Jedličkova ústavu.

Kromě plzeňského festivalu letos Nadace OKD nabídla Zážitky bez bariér na United Islands, Colours of Ostrava a hlučínské Štěrkovně. „Vozíčkáři řeší často zásadnější životní otázky, než kam vyjet za kulturou, přesto si mnoho z nich rádo vyjede. Města, veřejné instituce nebo třeba kulturáky jsou pro lidi na vozíčku rok od roku dostupnější. Vychutnat si v pohodě hudební festival je však stále pro mnohé vozíčkáře nepředstavitelné. Hlavní je ale bourat mosty mezi zdravými a hendikepovanými,“ vysvětlil záměr hornické nadace její ředitel Jiří Suchánek.

KONTAKTY

PILSEN CITY FEST

Adam Ondráček, mluvčí festivalu

732 957 387, adam@artprometheus.cz

Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Michal Bernard, projektový manažer

736 609 021, bernard@nfozp.cz 

Nadace OKD

Vladislav Sobol, mluvčí

725 595 417, vladislav.sobol@okd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012