Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Festival Colours of Ostrava se opět otevře hendikepovaným

Festival Colours of Ostrava se opět otevře hendikepovaným

11.7.2012

Ostrava (10. července 2012) – Hudební festival Colours of Ostrava naváže na svou loňskou – a velmi úspěšnou – bezbariérovou premiéru. Pořadatelé připravili pro hendikepované návštěvníky nižší vstupné, tribuny se snadným dojezdem na vozíčku, speciálně upravené bezbariérové vozidlo taxislužby nebo osobní asistenty. V areálu se budou prodávat výrobky chráněných dílen a úplnou novinkou bude takzvaný bezBAR neboli bar, ve kterém žíznivé návštěvníky obslouží vozíčkáři. To vše díky projektu Zážitky bez bariér, kterým Nadace OKD usnadňuje hendikepovaným lidem přístup ke kultuře.

„Našim cílem je přilákat za kulturou nejen vozíčkáře, ale i další osoby s jiným fyzickým nebo mentálním hendikepem. Nechceme z nich vytvářet izolované skupinky, naopak je nenásilně začleníme do programu jednotlivých festivalů. Záměrně jsme vybírali akce, které jsou svým způsobem novátorské a otevírají obzory zdravým i nemocným,“ vysvětlil Jiří Suchánek, ředitel Nadace OKD, která už letos projekt Zážitky bez bariér představila na pražském festivalu United Islands. Po Colours budou ještě následovat hlučínská Štěrkovna Open Music a plzeňská Živá ulice.

„Festival se letos přesouvá do nového areálu a proto je pro nás velkou výzvou připravit vše tak, aby si diváci s hendikepem mohli bez starostí užívat hudbu i další program. Velmi mě těší spolupráce s Nadací OKD, která se stává tradičním partnerem této iniciativy,“ dodala ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová.

Přehled služeb pro hendikepované

Nižší vstupné

Držitelé průkazu ZTP i ZTP/P získají čtyřdenní vstup za cenu 350 korun (lístky je možné zakoupit pouze přímo na místě). Doprovod držitele průkazu ZTP/P má vstup zdarma. Tyto osoby mohou využívat vstupy na speciální tribuny a vyhrazená místa, dále služeb bezbariérového Taxi, asistentů a zvláštních zařízení (bezbariérových toalet, ramp a gumových pásů pro pohyb na vozíčku).

Ubytování

Zájemcům pořadatelé zajišťovali ubytování v ostravských hotelech bezbariérovými pokoji nebo v hotelech vybavených pomůckami pro zrakově hendikepované. Zájem předčil očekávání, kapacity jsou již naplněny. Hendikepovaní se mohou ubytovat také ve stanovém městečku, kde pro ně vyhradí extra plochu upravenou pro vozíčkáře i zrakově postižené. K dispozici budou místa i v karavankempu.

Bezbariérové Taxi

Opět je zajištěna (na vyžádání) doprava hendikepovaných vozidlem upraveným pro invalidy, které pojme dva invalidní vozíky i s doprovodem, zrakově postižené doprovodí asistenti v tramvajích, autobusech či trolejbusech. Dopravu bezbariérovým Taxi (BB Taxi) lze využívat pouze pro cestu z vlakového a autobusového nádraží či hotelu na festival a zpět, případně na doprovodné akce (Colours Plus, Festival v ulicích)

Asistence

Asistenční služba usnadní hendikepovaným pohyb po festivalovém areálu. Žádosti přijímá Info Point umístěný před hlavním vstupem, kde také budou úkolováni jednotliví asistenti – dobrovolníci proškolení pro pomoc zdravotně znevýhodněným. Na požádání vyzvednou klienta – držitele průkazu ZTP či ZTP/P – v hotelu nebo na nádraží a dopraví ho na festival městskou hromadnou dopravou, eventuálně bezbariérovým Taxi. V areálu budou klientovi „k ruce“ a zrakově hendikepovaným zprostředkují informace o programu, možnostech občerstvení atd.

Dostupnost

Hlavní areál stejně včetně všech scén bude upraven pro vozíčkáře. Vstupovat mohou speciálním koridorem, uvnitř pak využívat rampy, dřevěné můstky, pojezdové gumové pásy (i na terénních nerovnostech), bezbariérové WC. Pro hendikapované je připraven také speciální venkovní výtah, který vozíčkáře dopraví do prvního patra národní technické památky Důl Hlubina. Celý areál technické památky Dolní oblast Vítkovic je speciálně označen pro hendikepované. Povrch je všude upraven tak, aby za deště voda dobře vsakovala. Nové objekty, mj. plynojem Gong, jsou plně bezbairérové. Speciálně upravené budou také tribuny pro vozíčkáře před oběma hlavními scénami.

Informace

Informační centrum Colours bez bariér funguje na e-mailové adrese bezbarier@colours.cz a mobilním telefonu 732 253 505. Poskytuje všechny potřebné údaje – o asistentech, dopravě bezbariérovým Taxi, rezervacích ubytování i parkování. Od čtvrtka 12. do neděle 15. července pak bude u hlavního vstupu Info Point, který podá veškeré aktuální informace.

Extra mapa

Pro potřeby hendikepovaných existuje speciální mapa festivalu, kde jsou zřetelně označeny veškeré důležité údaje, kontakty na infocentrum a informace o projektu Colours bez bariér. Vytištěnou mapu získají držitelé průkazů ZTP a ZTP/P při nákupu vstupenek na místě, dále bude dostupná v informačním centru – a to zdarma.

Doprava

Pro držitele ZTP a ZTP/P, kteří dorazí vlastními auty, jsou připravena vyhrazená místa na parkovišti přímo u hlavního vchodu do areálu. Z tramvají zajíždějí k Dolní oblasti Vítkovic linky číslo 1, 2, 6, 10 a 13. Doporučuje se vystoupit na zastávce „Vítkovice, vysoké pece“ a pokračovat podchodem pod silnicí směrem k bývalému Dolu Hlubina, kde je hlavní vstup do areálu. V případě cesty do Ostravy vlakem pořadatelé radí vystoupit v Ostravě-Svinově (kde je zcela bezbariérové nádraží s výtahem i dobrým přístupem k městské hromadné dopravě) a pokračovat dále autobusem linky číslo 37 na zastávku „ÚAN“. Zde se přestupuje na stanici „Náměstí Republiky“ na uvedené tramvajové spoje.

O festivalu  Colours of Ostrava

Alanis Morissette, Bobby McFerrin, ZAZ, Janelle Monáe, Animal Collective, The Flaming Lips, Antony and the Johnsons s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Rufus Wainwright, Mogwai, Infected Mushroom, Parov Stelar Band, Kronos Quartet... to je jen pár hvězdných jmen z letošního programu festivalu Colours of Ostrava, který proběhne od 12. do 15. července v Ostravě. Celkově festival nabídne během čtyř dní na 10 scénách přes 150 kapel z celého světa i od nás, DJs, filmů, diskusí, workshopů, performancí či divadel. Colours letos navíc proběhnou nově v unikátním prostředí bývalých hutí, železáren a dolů – v Dolní oblasti Vítkovice. Generální partner festivalu: Česká spořitelna. Více informací: www.colours.cz.

Vladislav Sobol

mluvčí Nadace OKD

mobil:  725 595 417
e-mail:  vladislav.sobol@okd.cz web: www.nadaceokd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012