Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Farníci v Hrádku vybudovali v Beskydech ubytovnu pro matky s dětmi i seniory, na počátku byl grant Nadace OKD

Farníci v Hrádku vybudovali v Beskydech ubytovnu pro matky s dětmi i seniory, na počátku byl grant Nadace OKD

4.6.2012

Ostrava (4. června 2012) – V kopci nad beskydskou vesnicí Hrádek mezi Třincem a Jablunkovem vyrostla stavba, která se stala dominantou celého údolí. Vkusná přístavba původní fary, jež zdálky připomíná palác, nabídne ubytování 80 lidem, kteří se dostali do špatné sociální situace. Přednost mají matky s dětmi a senioři, řekl vedoucí pobočky Diakonie Církve bratrské v Hrádku Vladislav Lipus.

Na počátku výstavby pětipatrové ubytovny byl grant Nadace OKD, který místní Diakonie Církve bratrské použila na zpracování podkladů pro Státní fond rozvoje bydlení. Celá stavba přitom byla ve srovnání s jinými mimořádně levná, místní farníci na ní odpracovali přes 80 tisíc brigádnických hodin.

„Máme plno, největší zájem byl mezi matkami – samoživitelkami, které z jednoho platu nebo ze sociálních dávek nezvládaly platit komerční nájemné v běžném bytě a k tomu zaopatřit děti. Krásný a zasloužený podzim života u nás prožívá také několik seniorů,“ vysvětlil Lipus. Jeho hlavním cílem je, aby se matky mohly dobře starat o své děti, které by jinak mohly skončit v ústavech. Pracovníci diakonie je také motivují k hledání práce, aby se matky mohly co nejdříve postavit na vlastní nohy.

Část nových prostor bude sloužit také dětem z celého regionu. „Zařizujeme malou turistickou ubytovnu, kterou mohou využít při svých cestách za zdravým vzduchem a do přírody například školy z Ostravska a Karvinska,“ dodal Lipus.

V Česku ojedinělý program Nadace OKD s názvem Pro Evropu podporuje neziskové organizace a obce při přípravě projektů pro EU nebo jiné instituce. Program je mimořádně efektivní. Nadace OKD přispěla jednotlivým organizacím přes pět milionů korun, neziskovky a obce získaly na podporu připravených projektů z jiných zdrojů přes 188 milionů korun, tedy 35krát více.

Nadace OKD vznikla v lednu 2008. Od té doby rozdělila přes 230 milionů korun na zhruba 1300 veřejně prospěšných projektů. Zakladatelem Nadace OKD je černouhelná těžební společnost OKD, která jí dává každý rok jedno procento ze svého čistého zisku.

Vladislav Sobol
mluvčí Nadace OKD

mobil: 725 595 417
e-mail: vladislav.sobol@okd.cz web: www.nadaceokd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012