Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Facebooku konkurují v DD Čeladná živé ovečky

Facebooku konkurují v DD Čeladná živé ovečky

4.1.2012

 

ČELADNÁ (4. ledna 2012) – Nadace OKD způsobila svým téměř stotisícovým darem pro Dětský domov Čeladná mezi dětmi malou revoluci. Kluci a holky žijící bez rodičů, jež jsou stejně jako děti z rodin posedlé vysedáním u počítačů, tráví stále více času u stáda oveček, které domov pořídil právě díky nadačnímu grantu.

„U menších bylo nadšení okamžité. Ti starší, -náctiletí, byli zpočátku zaraženi. Neměli zájem. Slýchávali jsme, že tady budou bobky, hnojistě a smrad jako v zemědělském družstvu. Prostě si to nedokázali představit. Ani to, že se o ně budou muset starat,“ upřesnil zástupce ředitelky DD Čeladná René Dvoran s tím, že jsou jediným dětským domovem v kraji, který ovce chová.

Ovečky si brzy získaly srdce dětí i jejich tet a strejdů. „Chodívají se k nim pomazlit prakticky všichni. Navíc se vytvořilo jádro asi pěti dětí, které se jim opravdu věnují. Ale i ti nejstarší za ovečkami čas od času od svého facebooku doběhnou,“ dodal Dvoran.

Vrchním bačou jmenovali v beskydském DD vychovatele Víta Černohorského. Ten také vede zdejší „agrozoologický“ kroužek. „Chováme quessantky, ty jsou k dětem vhodné, přítulné. Teď s námi prožívají první zimu. Po ní bychom chtěli stádečko zvětšovat, beran se musí snažit,“ líčil Černohorský s tím, že díky ovcím sekají o polovinu méně trávy. Je spasená...

Ačkoliv péče o zvířata je pro děti podle odborníků velmi přínosná, mezi českými domovy je čeladenské zařízení ve svém přístupu spíše výjimkou. V některých dětských domovech mohou děti chovat rybičky, křečky nebo morčata, v mnoha zařízeních se ale tyto aktivity nepodporují. Jednou z výjimek je Dětský domov se školou v Býchorech, rovněž podporovaný Nadací OKD, kde se děti starají kromě domácích mazlíčků také o hlídacího psa, kamerunské kozy a koně.

Vladislav Sobol

mluvčí Nadace OKD

telefon: 596 262 293
mobil:  725 595 417
e-mail:  vladislav.sobol@okd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012