Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Díky pěti milionům od Nadace OKD získaly neziskovky 35x více od EU

Díky pěti milionům od Nadace OKD získaly neziskovky 35x více od EU

2.2.2012

OSTRAVA (1. února 2012) – Unikátní program Nadace OKD, který podporuje neziskové organizace a obce při přípravě projektů pro EU, je mimořádně efektivní. Nadace podpořila přípravu veřejně prospěšných projektů částkou přes pět milionů, organizace do dnešního dne získaly na podporu těchto aktivit z evropských fondů 188 milionů korun, tedy 35krát více. V rámci programu Pro Evropu si neziskovky mohou požádat o grant i v aktuálním grantovém kole, které má uzávěrku 24. února. Podrobné informace nadace zveřejnila na webu www.nadaceokd.cz.

„Zpracování projektu pro evropské fondy je mimořádně náročné, lidé ze škol nebo neziskových organizací to nemohou zvládnout bez finanční pomoci. Tak rozsáhlý a administrativně náročný projekt jsme mohli připravit jen díky Nadaci OKD,“ vysvětlil smysl programu Pro Evropu Jan Nevima z ostravské Obchodní akademie a Vyšší odborné školy sociální, která z nadačního grantu ve výši 45 tisíc korun zpracovala projekt na vybudování multimediální učebny a přípravu speciálních vzdělávacích programů pro studenty i učitele. Na ten získala od Evropské unie téměř 7 milionů korun.

Další konkrétní příklady? Ostravská základní škola, která si za 15 tisíc korun od Nadace OKD najala specializovanou firmu na přípravu projektu pro EU, získala z Bruselu přes 3 miliony na zlepšení školní výuky. Občanské sdružení Život bez bariér dostalo díky nadačnímu grantu ve výši 50 tisíc korun více než 28 milionů z Bruselu na vybudování centra pro hendikepované občany. Svazek měst a obcí okresu Karviná dostal od Nadace OKD grant 300 tisíc Kč na zpracování dokumentace cyklotrasy podél řeky Olše, schválený grant z evropských fondů přesáhl 75 milionů korun.

„Lidé v neziskovkách mají výborné nápady, které by mohly zlepšit životní prostředí, život seniorů, nemocných lidí nebo dětí. Ale prostředky z fondů Evropské unie jsou pro ně většinou nedosažitelné, protože nemají zkušenosti potřebné pro přípravu kvalitní žádosti. Pomoc ale mohou získat v rámci našich grantů. Program Pro Evropu je velmi úspěšný, proto jsme jej vypsali i v letošním roce,“ řekl ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek. Grant mohou organizace použít i na vzdělávání a mzdy svých zaměstnanců, kteří mohou proniknout do tajů příprav grantových žádostí a zvýšit tím možnosti své neziskovky i do budoucna.

Vladislav Sobol

mluvčí Nadace OKD

telefon: 596 262 293

mobil: 725 595 417

e-mail: vladislav.sobol@okd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012