Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Děti z Ostravy se dozví, kdo je to štajgr a jak vypadá horníkův den

Děti z Ostravy se dozví, kdo je to štajgr a jak vypadá horníkův den

8.11.2011

OSTRAVA (8. listopadu 2011) – Děti z ostravských základních a mateřských škol se mohou originální formou dozvědět mnoho zajímavého o historii i současnosti svého města. Například co dělá štajgr, tedy předák důlní směny, jak se žilo v hornických koloniích nebo jaké jsou nejpozoruhodnější přírodní i technické zajímavosti severomoravské metropole. To vše díky projektu „Ostrava dětem 2011 – známá i neznámá“, který organizuje Středisko volného času (SVČ) na Ostrčilově ulici s podporou Nadace OKD. „Myslíme si, že je to vhodné doplnění učiva, které děti probírají ve škole,“ řekl organizátor projektu Tomáš Kukuč ze SVČ.

„Na začátku naší iniciativy bylo zjištění, že děti často netuší, kde vlastně žijí. Ostrava byla a v mnohém zůstává průmyslovým centrem republiky, což přináší negativní, ale i pozitivní věci. Příkladem mohou být haldy. Ty před lety kazily vzhled našeho regionu, v současnosti se ale staly zajímavými dominantami, které obývá příroda a vyhledávají je i lidé z měst“ vysvětlil Kukuč. Pro soutěžní projekt vybral s kolegy tři základní témata: průmyslová historie, kulturní dědictví a příroda.

Do prvního kola vstupují celé školní třídy, které se postupně seznamují ve skupinkách s jednotlivými tématy, vše přitom doprovází názorné výukové panely i tematické aktivity. „Děti si například hrají na horníkův den od probuzení až do konce směny,“ dodal Kukuč. Po seznámení se všemi tématy si žáci napíší test a 5 nejlépe ohodnocených postoupí do dalšího kola. To se uskuteční podobnou formou na vybraných přírodních, průmyslových a kulturních místech Ostravska. Záměrem je prohloubit pochopení souvislostí díky názorným ukázkám v terénu. Z jednotlivých věkových kategorií vzejdou na konci projektu nejlepší soutěžící, kteří se mohou těšit na hezké odměny.

Do projektu se zatím přihlásilo 18 školních tříd a jedna mateřská škola. První kolo probíhá až do února 2012, další zájemci mají ještě šanci. Přihláška je k dispozici na adrese www.svcoo.cz.

Nevšední aktivitu podpořila Nadace OKD ve svém programu Pro radost, který zahrnuje také kulturní a vzdělávací aktivity. „Baví nás, když se děti baví. Navíc Ostrava známá i neznámá je podle nás velmi smysluplný projekt, který v dětech zanechá více zážitků i nových vědomostí než několik hodin strávených nad textem učebnice,“ vysvětlil podporu ředitel nadace Jiří Suchánek.

Vladislav Sobol

mluvčí Nadace OKD

telefon: 596 262 293
mobil:  725 595 417
e-mail:  vladislav.sobol@okd.cz

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012