Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Colours of Ostrava nabídne servis pro hendikepované i bar bezBAR obsluhovaný vozíčkáři

 Colours of Ostrava nabídne servis pro hendikepované i bar bezBAR obsluhovaný vozíčkáři

18.7.2013

Ostrava (17. července 2013) – Festival Colours of Ostrava letos opět otevře svou přívětivou náruč návštěvníkům s pohybovým nebo zrakovým znevýhodněním. Pořadatelé jim ve spolupráci s Nadací OKD a dalšími partnery usnadní pobyt na festivalu tak, aby si mohli bez starostí užívat hudbu a další program. To jistě ocení i maminky s kočárky. Hornická nadace navíc otevře bezBAR obsluhovaný vozíčkáři a představí chráněné dílny, které dlouhodobě podporuje.

Pořadatelé připravili pro hendikepované mnoho výhod, od sníženého vstupného, přičemž doprovod držitelů ZTP/P má vstup zdarma, až po možnost bezplatně si objednat vyškoleného asistenta, který zajistí servis při pohybu v areálu. Ten bude ostatně díky mnoha bezbariérovým úpravám snadnější pro všechny vozíčkáře.

Uprostřed festivalového areálu vyroste také bezBAR, unikátní putovní bar obsluhovaný vozíčkáři. Pro ty je možnost pracovat v bezBARu nejen příležitostí k výdělku. „Práce není nikde dost, navíc pro vozíčkáře. Jsem za tu možnost strašně rád, mám pocit, že lidem otevíráme oči a dokazujeme, že člověk na vozíku je schopen plnohodnotně fungovat jako každý zdravý člověk. Dokazujeme, že se umíme postarat nejen sami o sebe, ale taky o „choďáky“,“ řekl Ondřej Malohlava, který skončil na vozíku po havárii na motorce. Výtěžek z tržeb bezBARu získá Česká asociace paraplegiků - CZEPA, která pomáhá lidem po poranění míchy.

„Našim cílem je přilákat za kulturou nejen vozíčkáře, ale i další osoby s jiným fyzickým nebo mentálním hendikepem. Nechceme z nich vytvářet izolované skupinky, naopak je nenásilně začleníme do programu jednotlivých festivalů. Jsem přesvědčen, že bezbariérové úpravy ocení i maminky s kočárky nebo senioři“ vysvětlil Jiří Suchánek, ředitel Nadace OKD, která pořadatele bezbariérových festivalů podporuje.

Na Colours se ve speciálním stanu představí také provozovatelé chráněných dílen z regionu, které zaměstnávají lidi se zdravotním hendikepem. Jejich produkty budou prodávat ostravské dílny Kaštanový krámek a Charita sv. Alexadra i krnovská Chrpa. Karvinské UnikaCentrum nabídne nevšední festivalové povzbuzení z rukou nevidomých masérů.

Zážitky bez bariér si mohou hendikepovaní užít také na dalších akcích, počet festivalů podporovaných Nadací OKD se speciálními službami pro hendikepované se rozšířil z loňských čtyř na dvojnásobek.

Letní část Zážitků bez bariér 2013

18. – 21. 7.      Colours of Ostrava                             Ostrava

2. – 3. 8.          Štěrkovna Open Music                       Hlučín

8. – 10. 8.        Festival Dokořán                                 Karviná

 

Vladislav Sobol

mluvčí Nadace OKD

 

mobil:             725 595 417

e-mail:             vladislav.sobol@okd.cz

web:                www.barbezbar.cz     www.nadaceokd.cz/zazitky-bez-barier

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012