Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

Chráněné dílny loni utržily na festivalech přes 150 tis. Kč, nejvíce na Colours

Chráněné dílny loni utržily na festivalech přes 150 tis. Kč, nejvíce na Colours

9.1.2013

Ostrava (10. ledna 2013) – Chráněné dílny, které se loni zúčastnily projektu Nadace OKD s názvem Zážitky bez bariér, utržily na hudebních festivalech při prodeji svého zboží vyráběného hendikepovanými lidmi 155.230 korun. Produkční náklady hradila hornická nadace, provozovatelé dílen proto mohli zisk použít na další rozvoj svých zařízení. Největší úspěch měly produkty chráněných dílen mezi návštěvníky festivalu Colours of Ostrava.

„Pro sociální podnikání je doba nesmírně náročná, vítáme proto každou vydělanou tisícikorunu,“ pochvaloval si Petr Světlík, šéf sociální firmy CHRPA, která v Krnově vyrábí například bytové doplňky nebo suvenýry. Právě CHRPA byla mezi prodejci nejúspěšnější, její tržby z prodeje na čtyřech festivalech přesáhly 80 tisíc korun.

Nápad Nadace OKD si pochvalují i provozovatelé dalších dílen, kteří tak komerčně úspěšní nebyli. „Přímý prodej je jen jednou stránkou mince. Ještě důležitější pro nás byla možnost propagace, po festivalech se to projevilo na tržbách našeho internetového obchodu,“ vysvětila provozovatelka chráněné medodílny Iva Kaplanová ze sdružení Šťastný domov.

Nabídku Nadace OKD prezentovat své produkty na letních akcích využilo 16 chráněných dílen z celé republiky, postupně se představily na festivalech United Islands, Colours of Ostrava, Štěrkovna Open Music a Živá ulice.

Na těchto festivalech zároveň nadace připravila v Česku mimořádné podmínky pro vozíčkáře i jinak hendikepované návštěvníky, od zajištění částečné bezbariérovosti přírodních areálů až po osobní asistenci. Specialitou iniciativy Zážitky bez bariér byl také bezBAR, ve kterém žíznivé a hladové účastníky festivalů obsluhovali vozíčkáři.

Integrace hendikepovaných do společnosti patří mezi priority hornické nadace, jen v posledních dvou letech podpořila kolem 50 chráněných dílen celkovou částkou přes 15 milionů korun. „Přesvědčili jsme se, že zaměstnávat lidi se zdravotním postižením není jednoduché, ale pokud si ta spolupráce sedne, tak je to férový a pro obě strany prospěšný vztah,“ vysvětlil ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek.

Vladislav Sobol

mluvčí Nadace OKD

mobil: 725 595 417

e-mail: vladislav.sobol@okd.cz

web: www.nadaceokd.cz www.nadaceokd.cz/zazitky-bez-barier

 

Dárci

Partneři

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012