Život má mít hloubku…

Nadace OKD podporuje neziskové organizace, které pomáhají potřebným, zlepšují úroveň sociální péče, volnočasových aktivit i životního prostředí.

více »  |  fotogalerie »

Novinky

V Barborce už se těší na rok 2017

V Barborce už se těší na rok 2017

26.1.2017

Monika Němcová
Předsedkyně spolku Svatá Barbora, který se stará o děti, které přišly při důlním neštěstí o jednoho z rodičů.

Co přesně máte ve spolku na starosti?

Jsem předsedkyní spolku, což je hlavně takový „koordinátor“ veškeré činnosti. Barborku řídí výbor a revizní komise, všichni to děláme dobrovolně a ve svém volném čase. Práce je dost a musíme se o ni podělit. Je to hodně o „úřadování“ – domluvit, rozhodnout, zajistit, podepsat, dát rozhovor, postarat se o pokladničky, komunikovat s úřady, a hlavně s dárci, kteří dětem posílají dary. Pokud to jde, snažíme se všem osobně poděkovat.

Hodně práce musí udělat naše tajemnice Adriana, bez které by to nešlo, hlavně ona totiž komunikuje s dětmi a maminkami.

Jaké máte ve spolku plány pro letošní rok?

Doufáme, že letošní rok bude ještě lepší než ten loňský a že nám nepřibude vůbec žádné další dítě. Z loňska máme bohužel dva nové sirotky, ale taky 6 dětí ukončilo úspěšně studia a opustili Barborku. Věřím, že na ni budou vzpomínat rádi. Dnes vedeme v evidenci 59 dětí-sirotků, kterým otec zahynul na šachtě. A to jak 38 českých, tak 21 polských dětí.

O tom, co se bude letos v Barborce konkrétně dít, rozhodne až členská schůze v březnu. Ale předpokládáme a máme v plánu podniknout naše obvyklé společné akce a tím je víkendový pobyt v červnu (doufáme, že nám opět vyjde Liščí Mlýn ve Frenštátě, kde se nám loni moc líbilo) a tradiční BarboRadování v prosinci. Je to naše největší akce a tradičně ji pořádáme v obecním domě Družba v Karviné. O prázdninách bychom rádi vyrazili na společný turistický výlet do hor. Možná, že se sejdeme ještě i na nějaké jiné společné akci, je přece jen leden a celý rok je před námi :)

Nás ve výboru čeká opět shánění peněz pro děti, což se nám zatím vždy povedlo :). Děti tak můžeme finančně podporovat ve studiu, na táborech, v kroužcích apod.

Za to, že dětem-sirotkům můžeme aspoň trochu ulehčit jejich těžký osud, vděčíme všem dárcům, kteří mají štědré srdce a osud dětí jim není lhostejný, také Nadaci OKD, bez jejíhož grantu bychom určitě nemohli děti podporovat tak, jak bychom chtěli. 

Takže opět všem za děti děkujeme :)

Co Vás v loni nejvíce potěšilo?

Co mě nejvíce potěšilo? No týká se to samozřejmě Barborky. Loňský rok pro nás nebyl jednoduchý, krize v OKD se nás značně dotýká, protože těch darů (zejména ze šachťáků) opravdu ubylo.

Ale na druhou stranu mě nesmírně potěšilo to, že kolem nás je stále spousta lidí, kteří nejsou lhostejní. Když vám zazvoní telefon a na druhé straně se ozve pán: „ My jsme se mezi sebou s chlapy na šichtě domluvili a vybrali peníze pro děti, kdy si pro ně přijedete?“, tak to mě dojme vždy. Také se o nás loni začali zajímat i lidé úplně mimo naše působení, kteří o spolku někde slyšeli a chtějí pomoct. Začínají se rýsovat nové projekty pro podporu Barborky, ale o těch zatím nechceme mluvit, ale těšíme se, že vyjdou.

Určitě nebudu mluvit jen za sebe, ale i za všechny okolo Barborky, že nás nejvíce těší, když děláme něco, co je smysluplné a všechny nás to obohacuje.

Dárci

Nadace OKD, se sídlem Karviná, Karola Śliwky 149/17, PSČ 733 01
(1.patro)

© Nadace OKD 2012